Пн-Пт 09:00 - 19:00, Сб 10:00 - 17:00
У нормі при змиканні щелеп верхні зуби повинні злегка перекривати нижні, а жувальні розміщуватися чітко один під одним. В інших випадках можна говорити про неправильний прикус. Які аномалії зубощелепної системи існують і як їх виправити – цьому і присвячена стаття.
Неправильний прикус – це порушення співвідношення зубних рядів верхньої та нижньої щелеп, яке призводить до функціональних, естетичних і часом медичних проблем. Цей дефект може бути вродженим або набутим, а його ступінь варіюється від незначних відхилень до серйозних аномалій, що впливають на якість життя.
Патології прикусу можуть бути спричинені різними чинниками:
Що раніше буде виявлено причину патологічного прикусу, то простіше буде знайти шляхи розв’язання проблеми.
За статистикою понад 50% людей стикаються з тими чи іншими деформаціями зубного ряду. Розглянемо основні види порушень прикусу та їхні особливості.
Один із поширених видів неправильного прикусу, за якого верхня щелепа помітно виступає вперед відносно нижньої. Зовні це виражається в масивності верхньої щелепи, візуально “слабкому” і запалому підборідді, що робить обличчя непропорційним. Крім естетичних змін, дистальний прикус спричиняє функціональні проблеми: утруднене пережовування їжі, часто виникають дефекти мовлення, особливо під час вимови свистячих і шиплячих звуків.
За такого типу аномалії нижня щелепа виступає вперед, заходячи за верхню. Це робить нижню губу візуально масивнішою, а верхню – запалою, що надає обличчю грубих рис і порушує його гармонію. Крім косметичних недоліків, мезіальний прикус може провокувати складнощі з вимовою і жуванням, перевантаження скронево-нижньощелепного суглоба, а також зношування зубної емалі, що збільшує ризик карієсу та інших стоматологічних проблем.
Дефект зубощелепної системи, за якого окремі групи верхніх зубів перехрещуються з нижніми. У результаті нижня щелепа зміщується в бік, спричиняючи асиметрію обличчя: підборіддя відхиляється, куточки губ розташовуються на різній висоті. Така аномалія не тільки псує зовнішній вигляд, а й порушує жувальні функції, обмежує рухливість щелепи та ускладнює артикуляцію.
Характеризується надлишковим перекриттям нижніх зубів верхніми (більше однієї третини їхньої коронкової частини). Це впливає на зовнішній вигляд: нижня губа має тонший вигляд, часто випинається, а підборіддя здається маленьким і скошеним, що порушує пропорції обличчя. Крім естетики, глибокий прикус створює значні функціональні проблеми: постійне травмування слизової ротової порожнини, підвищене навантаження на передні зуби та ризик їхнього руйнування, а також порушення нормального змикання щелеп.
Відрізняється наявністю помітної щілини між верхніми та нижніми зубами за зімкнутих щелеп. Таке порушення призводить до подовження нижньої третини обличчя та унеможливлює повне змикання губ, через що рот часто залишається напіввідкритим. Порушення жування, мовлення та дихання – основні функціональні наслідки, пов’язані з цим дефектом.
Неправильне розташування зубів може спричиняти безліч ускладнень, які насамперед пов’язані з зубощелепною системою.
При аномаліях прикусу відбувається нерівномірний розподіл навантаження на зубні ряди. Це призводить до травматизації слизових, їхнього запалення і розвитку пародонтиту. Постійний тиск на ясна може спровокувати їхнє опущення. У результаті корені зуба оголюються і стають більш вразливими до негативних зовнішніх чинників.
Через неправильний прикус виникають складнощі з проведенням якісної гігієни рота. У важкодоступних місцях накопичуються зубні відкладення, що створює сприятливі умови для розвитку бактерій. Це стає причиною каріозного ураження коронкової частини зуба.
Внаслідок порушення прикусу посилюється навантаження на окремі зуби, що може спровокувати патологічні зміни в тканинах пародонту. За відсутності лікування це нерідко призводить до розвитку пародонтозу – захворювання, що характеризується поступовим зменшенням кісткової тканини, розхитуванням і втратою зубів.
Неправильно змикаючись, зуби негативно впливають на роботу скронево-нижньощелепного суглоба. Це призводить до появи болю перед вухами – в місцях, де нижня щелепа з’єднується з основою черепа. Також рух щелепи може супроводжуватися клацанням/хрускотом, можливі складнощі з жуванням. Хронічний розлад СНЩС негативно позначається на якості життя і потребує тривалого лікування.
У разі нерівномірного розподілу навантаження на зуби відбувається надмірне стирання емалі, з’являються мікротріщини, що призводять до швидкого руйнування зубних тканин. Також через недостатнє місце або неправильний напрямок росту зуби можуть зміщуватися, спричиняючи прискорене руйнування сусідніх одиниць.
Дехто думає, що аномальний прикус просто погіршує естетику обличчя і позначається лише на здоров’ї ротової порожнини. Однак неправильне розташування щелеп має чимало наслідків для всього організму:
Крім цього, спричиняючи візуальні зміни обличчя (асиметрію, вираженість носогубних складок, зміну контуру нижньої частини) аномальний прикус додає людині віку.
Аномальне розташування щелеп помітно погіршує якість життя людини, тому потребує обов’язкової корекції. Наразі існує чимало методик ортодонтичного лікування з використанням тих чи інших конструкцій, які підбирають індивідуально і дають прогнозований результат. Однак у дуже складних випадках можуть знадобитися більш кардинальні рішення.
Застосовуються для виправлення легких порушень прикусу, частіше у дітей до 12 років. Пластинки являють собою конструкцію, що складається з гіпоалергенної пластикової основи та металевих елементів, які фіксують її в порожнині рота. Такі пластинки вирізняються зручністю використання – пацієнт може самостійно їх знімати й одягати, що істотно полегшує гігієну. Також вони потребують мінімум часу для звикання.
Спеціальні пристрої, що сприяють правильному розвитку прикусу, частіше застосовуються в ортодонтичному лікуванні дітей і підлітків на початкових етапах патології. Це пара м’яких кап з поліуретану або силікону, які надягають на зуби та чинять на них легкий, але постійний вплив. Вони допомагають поліпшити м’язовий тонус у ділянці щелеп, що дає змогу запобігти проблемам з прикусом у майбутньому. На початковому етапі пацієнт носить трейнери близько пів року для активізації роботи лицьових і жувальних м’язів. Після цього лікар змінює їх на жорсткі капи, які сприятимуть корекції зубного ряду.
Ортодонтичні вироби, що являють собою прозорі капи з м’якого біоматеріалу (полімеру), які під час постійного носіння здатні скорегувати прикус, перемістивши зуби в правильне положення. На відміну від трейнерів, елайнери виготовляються індивідуально – за зліпком або цифровою моделлю зубів пацієнта. Лікування передбачає використання набору кап, кількість яких визначає лікар залежно від складності випадку. Кожна капа розрахована на певний етап лікування: спочатку зуби переміщуються в положення, задане першою капою, потім пацієнт послідовно надягає наступні, поки не досягається бажаний результат.
Ортодонтичне лікування елайнерами може проводитися у випадку перехресного прикусу, скупченості різців, збільшених проміжків між зубами. Однак у випадку сильних аномалій щелепної системи й ускладненого пародонтозу ця методика не підходить.
Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно
*за умови оформлення заявки через сайт
Найефективніші ортодонтичні конструкції, які здатні виправити навіть найсерйозніші дефекти прикусу. Вони можуть використовуватися як для лікування дорослих, так і дітей, що багато в чому визначає терміни їхнього носіння – від пів року до 3 років. Конструкція складається з дуги та замочків, які фіксуються на кожен зуб і не знімаються до кінця лікування. Залежно від патології та бажання пацієнта брекети можна встановити на зовнішній бік зубів (вестибулярні) або внутрішню частину (лінгвальні). Останні є абсолютно невидимими.
Брекети бувають металевими (міцні й недорогі), керамічними (непомітні, але крихкі) і сапфіровими (естетичні та міцні, але дорогі).
Під час їхнього встановлення важливо дотримуватися всіх рекомендацій щодо носіння та гігієни. Також необхідно регулярно відвідувати лікаря для корекції натягу дуги й оцінки проміжного результату.
Коли консервативні методи ортодонтичного лікування виявляються неефективними, неправильний прикус виправляють шляхом оперативного втручання. Цей підхід необхідний у разі серйозних аномалій, таких як виражені дефекти, що впливають на пропорції обличчя, відкритий або перехресний прикус. Хірургічну корекцію проводять переважно дорослим пацієнтам, у яких щелепна система повністю сформувалася.
Операція виконується під загальним наркозом, а її тривалість варіюється від 2 до 6 годин залежно від складності випадку. Основне завдання хірурга – розділити, перемістити та зафіксувати щелепні кістки в новому положенні, що забезпечує правильне змикання зубів.
Аномалії прикусу не зникають самостійно і можуть призводити до серйозних ускладнень. Саме тому рекомендується регулярно відвідувати лікаря, особливо в дитячому віці. Фахівці “Родинної стоматології” визначать найменші відхилення від норми та призначать ефективне лікування, яке допоможе відновити естетику зубного ряду, поліпшити функціональність щелеп і запобігти можливим проблемам у майбутньому.
Протипоказання до встановлення зубних імплантів
Що таке бруксизм, або скрегіт зубами у дітей та дорослих
Як біла дієта допомагає зберегти результат відбілювання зубів
Що краще вибрати: вініри чи коронки та які між ними відмінності
Що таке абсцес зуба: причини виникнення, симптоми та лікування
Чи можливе встановлення вінірів на криві зуби?
Що таке альвеоліт після видалення зуба: симптоми та лікування
Як зрозуміти, що росте зуб мудрості: головні симптоми
Як зняти набряк щоки від зуба в домашніх умовах
Скільки часу займає імплантація зубів
Що таке резекція кореня зуба: покази та рекомендації
Що таке пришийковий карієс: стадії та лікування
Цирконієві коронки або металокераміка: що краще вибрати
Що таке флюс зуба та як його можна вилікувати
Карієс молочних та постійних зубів у дітей
Можливі наслідки імплантації зубів
Як заспокоїти зубний біль в домашніх умовах
Можливі ускладнення після видалення зуба мудрості та їх профілактика
Чи боляче ставити зубні імпланти
Чому кровоточать ясна: причини та методи лікування
Що таке правильний прикус зубів та яким він має бути
© 2024 Родинна Стоматологія