Пн-Пт 09:00 - 19:00, Сб 10:00 - 17:00
Багато хто вважає, якщо пересихає в роті, в цьому немає нічого серйозного і достатньо випити води. У деяких випадках цього виявляється достатньо, але бувають ситуації, коли зневоднення слизової може вказувати на серйозні проблеми зі здоров’ям. Хочемо детальніше зупинитися на цьому неприємному явищі, щоб ви розуміли можливі ризики й могли вжити правильних заходів для поліпшення стану.
Сухість у роті (ксеростомія) – патологічне явище, що виникає через недостатнє вироблення слини. Цей дискомфорт може мати як короткочасний характер, так і бути хронічним. Важливо розуміти, що слина відіграє важливу роль у підтримці здоров’я не тільки ротової порожнини, а й усього організму. Тому зниження її об’єму може призвести до низки неприємних наслідків.
Слина виконує чимало важливих функцій:
З огляду на велике значення слини в життєдіяльності організму нескладно здогадатися, що найменша зміна її об’єму відразу відчувається людиною.
Сушить у роті – це перший симптом, на який звертають увагу люди. Однак цей стан може доповнюватися іншими відчуттями:
Оскільки організм потребує поповнення нестачі слини, то людина постійно відчуває спрагу. Однак досить часто це дає змогу позбутися проблеми лише ненадовго.
Розвиток недуги можна розділити на кілька фаз, кожна з яких має свої особливості.
На початковому етапі сухість у горлі виражена слабко. Слиновиділення працює практично нормально, водночас відчуття нестачі слини з’являється в певних ситуаціях, наприклад, після сну або під час хвилювань. Слина стає більш в’язкою, але значного дискомфорту це не завдає.
Спостерігаються помітні порушення. Людина весь час відчуває спрагу і намагається часто пити воду. Особливо під час приймання їжі, оскільки через нестачу слини ковтати стає важче.
Людина постійно відчуває сухість у роті, як у нічний час, так і вдень. На цьому етапі спостерігається виражена пересушеність слизових, що призводить до появи тріщин на губах, порушення мови, складнощів під час ковтання навіть рідини. У важких випадках можуть розвинутися запальні процеси.
Якщо ви помітили ознаки сухості в ротовій порожнині на будь-якій стадії, важливо не ігнорувати проблему.
Відчуття пересихання слизових рота, особливо в нічний час, пов’язане з недостатньою кількістю слини, яка відіграє ключову роль у підтримці рівня зволоженості ротової порожнини.
Фактори, що впливають на вироблення слини:
Крім цього, порушення роботи слинних залоз спричиняють шкідливі звички – куріння і надмірне вживання алкогольних напоїв. Вони негативно впливають на вироблення слини, тим самим посилюючи проблему сухості рота.
Не завжди симптоми, з якими стикається багато людей, є небезпечними. Іноді такі прояви легко усуваються, наприклад, коли причиною сухості є недостатнє вживання води або пересушене повітря. Зазвичай після усунення таких “провокаторів” стан помітно поліпшується і немає приводу для занепокоєння.
Однак, якщо білий наліт на язиці та сухість у роті стають постійними та не зникають після усунення зовнішніх чинників, варто замислитися про більш серйозну недугу. Так, білий наліт на язиці може бути ознакою таких захворювань, як грибкова інфекція (кандидоз), що потребують спеціального лікування.
Якщо ви помітили, що білий наліт і сухість у порожнині рота не зникають за кілька днів або вони супроводжуються іншими тривожними симптомами, слід звернутися до лікаря. Почати варто зі стоматолога. Щоб виключити або підтвердити те чи інше стоматологічне захворювання, він проведе необхідні дослідження. Вони допоможуть визначити причину проблеми і за необхідності призначити ефективне лікування.
На жаль, існує чимало патологічних станів, за яких виникає відчуття пересушених слизових у роті. Такий симптом може свідчити про такі захворювання.
Якщо сухість і гіркота в роті є постійно – це може свідчити про серйозні патології імунної системи. Зменшення секреції слинних залоз унаслідок їхнього ушкодження клітинами імунної системи може виникати за червоного вовчака, хвороби Шегрена тощо.
Нерідко пересихає в роті й постійно хочеться пити внаслідок гіперглікемії, оскільки за такого стану порушується баланс рідини в організмі. Зокрема відбувається рясне сечовипускання і загальне зневоднення.
Ксеростомія може бути пов’язана з онкологічними захворюваннями, зокрема якщо вони розвиваються в ділянці слинних залоз. Впливаючи на них, злоякісні пухлини можуть спровокувати зниження або припинення виділення слини. Крім цього сухість у роті та слабкість нерідко з’являється як наслідок хіміотерапії.
Під час таких захворювань вірус пригнічує роботу імунної системи. Це призводить до зниження здатності організму боротися з інфекціями, зокрема в ділянці ротової порожнини.
Такі стани як гастрит і рефлюкс можуть порушувати роботу органів травлення, негативно впливаючи на вироблення слини. Багато травних розладів, зокрема отруєння, супроводжуються нудотою і сухістю в роті. Також людина може відчувати неприємний присмак, печію, гіркоту.
За хвороб, що розвиваються на фоні збоїв у роботі ендокринної системи, таких як гіпотиреоз, змінюється гормональний фон. Це безпосередньо позначається на нормальному функціонуванні слинних залоз, що спричиняє супутній розвиток ксеростомії та супроводжується дискомфортом у ротовій порожнині.
Крім цього, у роті може пересихати за депресії, стресу або авітамінозу, особливо якщо спостерігається дефіцит вітаміну A, який відповідає за стан слизових оболонок рота.
Коли в роті пересихає, то людина п’є воду – у деяких випадках цього виявляється достатньо, щоб позбутися дискомфорту. Однак нерідко буває, що потрібен інший підхід. Хочемо розповісти про основні методи боротьби з цим неприємним станом.
Якщо у вас є проблеми з зубами або яснами, їхнє лікування може не тільки поліпшити загальний стан ротової порожнини, а й нормалізувати слиновиділення.
Якщо ви помітили зв’язок між початком приймання ліків і відчуттям сухості, обговоріть з лікарем можливість зміни дозування або заміни медикаменту альтернативним препаратом.
Сухе повітря, особливо взимку, швидко пересушує слизові рота. Тому для підтримання оптимального рівня вологості (в межах 40-60%) фахівці рекомендують користуватися зволожувачами повітря.
Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно
*за умови оформлення заявки через сайт
Процедура професійного чищення у фахівця не тільки дає змогу позбутися нальоту та каменю, а й покращує стан слизових. А здорова ротова порожнина менше схильна до пересушування.
Деякі напої, такі як кава, солодка газована вода та алкоголь, можуть спричиняти зневоднення слизових оболонок. Також це стосується солодких продуктів, гострої, кислої або занадто солоної їжі. Зменшення їхнього споживання допоможе зберегти природний рівень вологи в роті. Окрім цього слід додати до раціону більше овочів і фруктів, які багаті на вітаміни та мінерали.
Ополіскувачі для рота зі зволожувальним ефектом (наприклад, з бетаїном) сприяють відновленню слизових рота. Вони створюють захисний шар, який запобігає їхньому пересушуванню.
Ротове дихання помітно збільшує втрату вологи, тому намагайтеся дихати носом, особливо під час сну. Якщо проблема пов’язана з закладеністю носа, хропінням або викривленням носової перегородки, зверніться до фахівця для усунення цих причин.
Протягом дня пийте воду невеликими порціями – це допоможе підтримувати водний баланс в організмі. Намагайтеся пити воду відразу після пробудження і перед сном.
Для відновлення тканин ротової порожнини і поліпшення зволоженості можна приймати вітамін A. Це особливо корисно у випадку хронічної ксеростомії.
Ще для боротьби з сухістю рота можна використовувати жувальну гумку і льодяники, але тільки без цукру. Вони природним чином стимулюють вироблення слини, тим самим зволожуючи слизову.
Зазвичай ці поради допомагають позбутися сухості в ротовій порожнині. Але якщо такий стан не минає, варто звернутися до лікаря, щоб він призначив більш ефективне та безпечне лікування.
Нумерація зубів в стоматології: зубна формула людини
Чому відбувається відторгнення імпланта: ознаки та причини
Що таке дистальний прикус та методи його лікування
Догляд за зубами після відбілювання зубів: рекомендації стоматологів
Коли потрібно видаляти зуби мудрості, а коли варто зберегти вісімки?
Як часто потрібно робити гігієнічну чистку зубів у стоматолога
Що таке рецесія ясен, які її причини, симптоми та методи лікування
Харчування після встановлення брекетів: що можна їсти та яких продуктів уникати
Що таке абатмент зубного імпланта та яка його функція
Чи боляче встановлювати, носити та знімати брекети?
Що таке пародонтоз, які його причини, симптоми та методи лікування
Принцип роботи брекетів: як брекети вирівнюють зуби, виправляючи прикус
Чому хрустить щелепа біля вуха та як цього позбутися
Які краще вибрати брекети: металеві чи керамічні
Скільки часу служать керамічні та композитні вініри
Як працюють еластики, або резинки для брекетів
Які зубні протези краще вибрати: найдешевші та найдорожчі варіанти
Лікування зубів з брекетами: що потрібно знати?
Знеболення у стоматології: все про види анестезії
Що таке початковий карієс: як попередити та лікувати
Брекети і зуби мудрості: чи потрібно видаляти зуби мудрості для брекетів
Протипоказання до встановлення зубних імплантів
© 2025 Родинна Стоматологія