Профілактика карієсу у дітей

Фторування зубів

Фторування зубів — один із основних сучасних методів укріплення емалі дитячих зубів та профілактики карієсу. Природно саме фтор є тим важливим мікроелементом, який забезпечує правильний ріст, здоров’я та розвиток зубів. Що ж відбувається, коли його недостатньо? Тоді емаль тоншає, а кислоти, шкідливі бактерії та продукти їх життєдіяльності починають руйнувати зуби малечі.

Уникнути цього і в певних випадках зупинити процес руйнування допоможе вчасно проведена процедура фторування зубів. Адже по свої суті вона є відновленням емалі.

Показання для фторування зубів
Бажання зберегти здоров’я зубів дитини та попередити виникнення карієсу та інших стоматологічних захворювань — ось найперше показання до фторування.

Але є і фактори, які переводять фторування із розряду профілактики в потребу:

 • Карієс на етапі білої плями (початкова стадія), коли процес ще не проник в глиб емалі;
 • Коли потрібне додаткове укріплення емалі перед початком ортодонтичного лікування та по його завершенню;
 • Сильна чутливість зубів, яка приносить дитині дискомфорт;
 • Наявність скученості зубів чи інших чинників, що ускладнюють для малечі щоденну гігієну.

 

Результат фторування зубів

 • Завдяки поповненню нестачі фтору емаль стає набагато міцнішою, а процес її руйнування зупиняється;
 • Припиняється вимивання мікроелементів із тканин зуба;
 • Зменшується ймовірність виникнення карієсу, а за наявності карієсу в стадії білої плями, фторування припиняє його розвиток;
 • Зменшується чутливість зубів до холодного, гарячого та інших зовнішніх подразників;
 • Заповнюються мікропори та мікротріщини зуба;

 

Як проходить фторування зубів у “Родинній стоматології”

Існує два способи проведення процедури фторування:

1. Просте фторування

Цей спосіб фторування може проводитися двома методами. При першому використовуються спеціальні капи, що наповнюються препаратом, у складі якого є фтор. Вони наносяться за зуби дитини на десять-п’ятнадцять хвилин.

Другий метод базується на нанесенні на попередньо очищену від нальоту поверхню зубів фторлаку.

Методи доволі ефективні, але вимагають регулярного повторення. Адже фтор не проникає при цьому глибоко в емаль та поступово зчищається при чищенні зубів.

2. Глибоке фторування

У процесі глибокого фторування зуби чистяться від каменю та нальоту, сушаться. На них послідовно наноситься спеціальний емаль-герметизуючий склад та речовина з гідроокисом кальцію.

При такому способі між нанесеними шарами здійснюється створення кристалів, які зберігаються в емалі протягом тривалого періоду часу. Активні речовини фтору та кальцію проникають у глибокі шари зубної емалі, живлячи зуб і роблячи його емаль міцнішою, що значно знижує ризик розвитку карієсу.

Відповідаємо на часті питання батьків

Як часто потрібно проводити процедуру фторування?

Зазвичай фторування проводиться курсами 1-2 рази на рік, залежно від стану емалі маленького пацієнта та інших стоматологічних проблем.

Чи може фторування нашкодити дитині?

Іони фтору не проходять через слизову оболонку. Фторвмісні засоби та фторлак не викликають надлишку фтору в організмі. Ми використовуємо сучасні та безпечні фторвмісні препарати, дотримуємося дозування та допустимої періодичності, не призначаємо процедуру, якщо в цьому немає необхідності. Тож процедура фторування в нашій клініці — абсолютно безпечна для Вашого малюка.

Чи є протипокази до фторування?

Фторування не проводиться на каріозних порожнинах. Адже це не зупинить процес руйнування зуба, не вилікує карієс. Той продовжить розростатися вглиб тканин зуба під емаллю. Тож, спершу обов’язково лікується сам карієс. А ось після терапевтичного лікування, щоб закріпити ефект та зміцнити зуби, фторування дуже доцільне.

Не можна проводити глибоке фторування зубів дітям при флюорозі (надлишок фтору в організмі).

Дитині буде боляче під час процедури?

Процедура фторування абсолютно безболісна та не приносить жодного дискомфорту малечі. А привітні лікарі та персонал клініки потурбуються і про моральний комфорт маленького пацієнта.

Фторування чи сріблення?

Це різні процедури з використанням цілком різних матеріалів, хоча ефект обидвох віддалено схожий. Проте, у сріблення є великий естетичний недолік — зміна кольору срібленого зуба на чорний. Тоді як сріблення потрібне для зупинення каріозного процесу, щоб дочекатися більшої готовності дитини до лікування. Фторування ще й підвищує міцність емалі.

Герметизація фісур

Герметизація фісур є ефективним методом профілактики карієсу у дітей як молочних зубів, так і постійних. Ця процедура полягає у нанесенні спеціального захисного покриття на жувальну поверхню зубів. Матеріал покриття “закупорює” щілини та борозенки на зубах та створює захисний бар’єр від проникнення бактерій та кислот.

Чому варто проводити герметизацію фісур дитині?

Нерідко після того, як молочні зуби змінюються постійними, у дітей виникає проблема фісурного карієсу. Якщо говорити простими словами, фісури — це глибокі борозденки на жувальній поверхні зубів.

Саме ці місця можна вважати найбільш вразливими до виникнення карієсу, адже в таких заглибленнях нерідко залишаються залишки їжі, утворюється зубний наліт. Це пов’язано з тим, що навіть при стараній гігієні ротової порожнини, дитині складно ретельно очистити такі важкодоступні місця самостійно.

Резальт — фісури стають вразливим місцем для розвитку бактерій, які провокують карієс. А через недостатній рівень мінералізації емалі нових зубів, карієс починає розвиватися надзвичайно швидко.

При чому помітити цей процес батьки часто вже можуть лише тоді, коли захворювання перейшло до стадії утворення каріозної діри та вимагає терапевтичного лікування. Адже зміни кольору зубів, появу крейдоподібних плям (початкова стадія карієсу) в районі фісур справді важко помітити. Саме тому герметизація фісур є надійним методом профілактики карієсу на жувальних поверхнях зубів.

Герметизуюче покриття

Матеріалом для “запечатування” виступає рідкий силант. В його складі є фтор, який забезпечує додатковий захист для зубів.

Цей композитний матеріал легко просочується у важкодоступні місця та навіть найвужчі заглиблення. А коли твердне під дією ультрафіолетової лампи, повністю покриває пустоти в емалі, завдяки чому поверхня зуба згладжується та стає легкодоступною для домашньої гігієни.

Герметизація фісур в “Родинній стоматології”

 • Перш за все, наш лікар ретельно обстежує ротову порожнину, оцінює стан емалі, глибину та анатомічні особливості фісур, діагностує наявність каріозного процесу.
 • Після діагностичного етапу, який, до речі, в нашій клініці безкоштовний, лікар очищає зуби від нальоту та залишків їжі. Адже герметизація проводиться лише на ретельно очищені зуби.
 • Далі лікар переходить власне до процедури герметизації, коли поверхня обробляється спеціальним гелем для гарної адгезії з композитом, наноситься та полімеризується герметик.
 • Наостанок — полірування загерметизованої поверхні та покриття фторпротектором. Ми використовуємо виключно сучасні матеріали, які довгий термін зберігають стійкість та захищають зуби дитини від карієсу.

 

Весь процес займає не більше 40 хвилин та проходить абсолютно безболісно для дитини. Тож, найкраще — попередити захворювання, аніж його лікувати. Запишіться на безкоштовну консультацію за номером 452-07-77 чи скористайтеся формою зворотного зв’язку на сайті.

Відповідаємо на часті питання батьків

В якому віці проводити герметизацію фісур?

Рекомендуємо починати герметизацію фісур після прорізування перших постійних жувальних зубів — 6-7 років. І по мірі прорізування нових зубів (до 14 років) — герметизувати і їх.

Чи достатньо ретельної гігієни?

Ретельна домашня гігієна надзвичайно важлива. Проте, здорові зуби дитини — це комплексний професійний догляд та домашній. Справа в тому, що заглиблення можуть бути дуже вузькими та глибокими, тому очистити їх зубною щіткою практично неможливо. Як наслідок, через найдрібніші залишки їжі, починають розмножуватися патогенні бактерії, що призводять до карієсу.

Чи болісна процедура герметизації зубів?

Герметизація фісур абсолютно безболісна та безпечна процедура. Яка дає надійну профілактику виникнення карієсу в таких ризикових місцях, як фісури. Крім того, така профілактика дає можливість уникнути морального стресу для дитини, коли потрібно лікувати зуби із залученням бормашини.

Які є протипоказання для герметизації фісур?

Хоча герметизація фісур є досить безпечною та ефективною профілактикою карієсу, є кілька протипоказань, коли ця процедура не може бути проведена.Найперше, це вже розвинений карієс. Якщо карієс уже розвинувся в фісурі, то спочатку потрібно провести терапевтичне лікування зуба, а потім проводити герметизацію фісур. Також, якщо фісури зубів ще не до кінця сформувалися, ця процедура не буде ефективною.

Сріблення зубів

Процедура сріблення молочних зубів – один із популярних методів щадного лікування карієсу молочних зубів. Також це один із найефективніших способів профілактики карієсу у дітей.

Як це відбувається

Сріблення зубів – це покриття зубної поверхні, на якій з’явилися перші ознаки карієсу, спеціальним складом. 30-відсотковий розчин нітрату срібла (з додаванням фтору

та інших спеціальних складових) наноситься на зуб у ділянці ураження.

Як результат — на емалі з’являється срібна захисна плівка, яка проникає глибоко в уражені карієсом тканини зуба та перешкоджає руйнівному каріозному процесу.

Коли процедура сріблення максимально ефективна

Сріблення зубів ефективне тільки при початковій стадії карієсу в стадії плями. Візуально це виглядає як білуваті крейдоподібні плями на зубі. Проте вони швидко переходять у наступну стадію – утворення каріозної порожнини. Тоді як сріблення зубів перешкоджає цьому.

Переваги

 • Сріблення зубів – це процедура, яку легко висидить навіть найменший пацієнт. Адже, на відміну від класичного лікування, не потребує свердління бормашиною та подальшого пломбування. Оптимальний вік — до 3-х років, у старшому віці з дитиною можна знайти контакт та провести більш адекватне лікування.

 

Недоліки

 • Не лікує повністю карієс, але зупиняє його стрімкий розвиток, щоб зберегти зубки до моменту, коли дитина стане трохи старшою та спокійно перенесе пломбування.
 • Зміна кольору зуба. Срібло, що осідає на поверхні зуба, робить його чорним.

 

Зверніть особливу увагу

Сріблення каріозних «дірок» не тільки марне, але й небезпечне, оскільки солі срібла можуть спровокувати опік пульпи зуба (нерва зуба) – зуб може почати боліти.

Також потрібно розуміти, що сріблення не зупиняє повністю каріозний процес. Тож, в майбутньому, коли для дитини це не буде так стресово, такі зуби потребують терапевтичного лікування. І не вірте тим лікарям, які стверджують, що передні молочні зуби не лікують, адже це не правда.

Завдання сріблення уповільнити каріозний процес, покращити гігієну та відсунути терміни пломбування – це тимчасова процедура, яку обов’язково необхідно повторювати раз у місяць.

Тому обов’язково проконсультуйтеся з нашим дитячим лікарем у клініці “Родина стоматологія” і він призначить Вашій дитині оптимальне лікування та профілактику.

Якщо Ви все ж вирішили посріблити зубки дитині, прийміть кілька порад:

 • Сріблити можна лише гладкі поверхні молочних зубів. Доцільно сріблити лише передні молочні зуби. Сріблення жувальної поверхні зубів марне і часто призводить до того, що чорний “срібний” наліт в області фісур зубів може тривалий час приховувати каріозний процес, що розвивається;
 • Перед проведенням процедури срібла дитячий стоматолог повинен ретельно очистити поверхню зуба. Сріблення зубів з зубним нальотом марне. Срібний зубний наліт “відвалиться” від поверхні зуба і малюк його проковтне;
 • Процедуру сріблення необхідно повторювати не менше одного разу на місяць.

Стерильність – запорука вашої безпеки

Будьте впевнені, у нас завжди чисто і стерильно, а значить – безпечно для вас. Для стерилізації ми використовуємо: 

Автоклав MELAG для дезінфекції інструментів

Стерилізація інструментів насиченою парою за температури 134 °C гарантує пацієнтам і персоналу надійний захист від інфекцій. Під дією тиску, тепла та випромінювання зникають усі патогенні мікроорганізми навіть на пустотілих інструментах складної форми. 

Розчин ID 212 Forte для дезінфекції інструментів

Високоефективний концентрат, що не містить у складі альдегіду. Використовується для очищення та дезінфекції стоматологічних інструментів (щипців, пінцетів, зондів, дзеркал тощо). 

Розчин Bacillol AF для обробки поверхонь

Засіб миттєво дезінфікує поверхні, до яких торкається лікар і пацієнт. 

Sterillium Classic Pure для дезінфекції рук

Швидкодіючий засіб для дезінфекції шкіри рук із широким спектром дії. 

Що про нас говорять клієнти

Олена Сарапій
Олена Сарапій
30/10/2023
Вирішила відбілити зуби і звернулась у Родинну Стоматологію. Хочу сказати, що мене приємно вразила чистота і стерильність у цій клініці, адже для мене це важливо. Ціни на відбілювання дуже адекватні. Процес відбілювання пройшов безболісно і жодного дискомфорту я не відчула. Лікар Христич І.С. була - професіонал і дуже уважна . Результат відчутний - я задоволена!
Miss Mystery
Miss Mystery
14/09/2023
Приходила в Родинну стоматологію на відбілювання зубів, задоволена роботою лікаря Христич Ірини Сергіївни і результатом процедури. У клініці чисто, стерильно, охайно і привітний персонал + ціни досить лояльні.
Олексій
Олексій
12/09/2023
Користуюсь послугами цієї стоматології вже не вперше і кожен раз все проводиться на вищому рівні. Лікар справжній професіонал. Все швидко зробив, підібрав пломбу і я знову радію життю. Єдине, що не можливо записатися “день в день”  - треба планувати візит заздалегідь.
Alexandra
Alexandra
06/09/2023
Гарна клініка із нормальними цінами та толковимм стоматологами. Перше, що сподобалося - безкоштовна консультація. Після ретельного огляду, лікар розповів про необхідність лікування і відповів на абсолютно всі мої питання. Лікар був дуже уважним  і все пройшло добре. Тепер буду звертатись тільки у Родинну стоматологію )
Анна Козубова
Анна Козубова
04/09/2023
Хочу подякувати лікарям стоматологам клініки "Родинна стоматологія" за те, що допомогли мені із моєю проблемою. Мені врятували зуб у повному сенсі цього слова! Я обійшла декілька стоматологій і всюди говорили, що треба виривати, а тут роздивившись знімки та оглянувши, мені сказали, що ще можна вилікувати мій зуб. Моїй радості не було меж! І дійсно, після лікування, все чудово. Я щиро вдячна за Ваш професіоналізм і дійсно індивідуальний підхід до кожного клієнта!
Дрон Мазяр
Дрон Мазяр
28/08/2023
Чудовий заклад для лікування. Та з гарним привітним персоналом. Уміння працювати у своїй сфері.
Микола Стефурак
Микола Стефурак
28/08/2023
Відвідали стоматолога,все дуже сподобалося. Рекомендую всім
Анжела Білошевська
Анжела Білошевська
15/08/2023
Чудова клініка,пломбувала зуб тут ,сподобався лікар, зробив усе швидко ,результатом задоволена

Професійні дитячі лікарі-стоматологи

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле

Сертифікати, що підтверджують професіоналізм

Показати більше

Корисна інформація

Дамо відповідь на кожне ваше питання

Зателефонуйте чи залиште запит на
консультацію –
ми надамо всю необхідну інформацію 

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Передзвоніть мені
* Обов'язкове поле