м. Святошин, бул. Академіка Вернадського, 4
Пн-Пт 09:00 - 19:00, Сб 10:00 - 17:00

Профілактика карієсу у дітей

Фторування зубів — один із основних сучасних методів укріплення емалі дитячих зубів та профілактики карієсу. Природно саме фтор є тим важливим мікроелементом, який забезпечує правильний ріст, здоров’я та розвиток зубів.

Фторування зубів

Що ж відбувається, коли його недостатньо? Тоді емаль тоншає, а кислоти, шкідливі бактерії та продукти їх життєдіяльності починають руйнувати зуби малечі.

Уникнути цього і в певних випадках зупинити процес руйнування допоможе вчасно проведена процедура фторування зубів. Адже по свої суті вона є відновленням емалі.

Показання для фторування зубів
Бажання зберегти здоров’я зубів дитини та попередити виникнення карієсу та інших стоматологічних захворювань — ось найперше показання до фторування.

Але є і фактори, які переводять фторування із розряду профілактики в потребу:

 • Карієс на етапі білої плями (початкова стадія), коли процес ще не проник в глиб емалі;
 • Коли потрібне додаткове укріплення емалі перед початком ортодонтичного лікування та по його завершенню;
 • Сильна чутливість зубів, яка приносить дитині дискомфорт;
 • Наявність скученості зубів чи інших чинників, що ускладнюють для малечі щоденну гігієну.

Результат фторування зубів

 • Завдяки поповненню нестачі фтору емаль стає набагато міцнішою, а процес її руйнування зупиняється;
 • Припиняється вимивання мікроелементів із тканин зуба;
 • Зменшується ймовірність виникнення карієсу, а за наявності карієсу в стадії білої плями, фторування припиняє його розвиток;
 • Зменшується чутливість зубів до холодного, гарячого та інших зовнішніх подразників;
 • Заповнюються мікропори та мікротріщини зуба;

Як проходить фторування зубів у “Родинній Стоматології”

Існує два способи проведення процедури фторування:

1. Просте фторування

Цей спосіб фторування може проводитися двома методами. При першому використовуються спеціальні капи, що наповнюються препаратом, у складі якого є фтор. Вони наносяться за зуби дитини на десять-п’ятнадцять хвилин.

Другий метод базується на нанесенні на попередньо очищену від нальоту поверхню зубів фторлаку.

Методи доволі ефективні, але вимагають регулярного повторення. Адже фтор не проникає при цьому глибоко в емаль та поступово зчищається при чищенні зубів.

2. Глибоке фторування

У процесі глибокого фторування зуби чистяться від каменю та нальоту, сушаться. На них послідовно наноситься спеціальний емаль-герметизуючий склад та речовина з гідроокисом кальцію.

При такому способі між нанесеними шарами здійснюється створення кристалів, які зберігаються в емалі протягом тривалого періоду часу. Активні речовини фтору та кальцію проникають у глибокі шари зубної емалі, живлячи зуб і роблячи його емаль міцнішою, що значно знижує ризик розвитку карієсу.

Відповідаємо на часті питання батьків

Як часто потрібно проводити процедуру фторування?

Зазвичай фторування проводиться курсами 1-2 рази на рік, залежно від стану емалі маленького пацієнта та інших стоматологічних проблем.

Чи може фторування нашкодити дитині?

Іони фтору не проходять через слизову оболонку. Фторвмісні засоби та фторлак не викликають надлишку фтору в організмі. Ми використовуємо сучасні та безпечні фторвмісні препарати, дотримуємося дозування та допустимої періодичності, не призначаємо процедуру, якщо в цьому немає необхідності. Тож процедура фторування в нашій клініці — абсолютно безпечна для Вашого малюка.

Чи є протипокази до фторування?

Фторування не проводиться на каріозних порожнинах. Адже це не зупинить процес руйнування зуба, не вилікує карієс. Той продовжить розростатися вглиб тканин зуба під емаллю. Тож, спершу обов’язково лікується сам карієс. А ось після терапевтичного лікування, щоб закріпити ефект та зміцнити зуби, фторування дуже доцільне.

Не можна проводити глибоке фторування зубів дітям при флюорозі (надлишок фтору в організмі).

Дитині буде боляче під час процедури?

Процедура фторування абсолютно безболісна та не приносить жодного дискомфорту малечі. А привітні лікарі та персонал клініки потурбуються і про моральний комфорт маленького пацієнта.

Фторування чи сріблення?

Це різні процедури з використанням цілком різних матеріалів, хоча ефект обидвох віддалено схожий. Проте, у сріблення є великий естетичний недолік — зміна кольору срібленого зуба на чорний. Тоді як сріблення потрібне для зупинення каріозного процесу, щоб дочекатися більшої готовності дитини до лікування. Фторування ще й підвищує міцність емалі.

Герметизація фісур

Герметизація фісур є ефективним методом профілактики карієсу у дітей як молочних зубів, так і постійних. Ця процедура полягає у нанесенні спеціального захисного покриття на жувальну поверхню зубів. Матеріал покриття “закупорює” щілини та борозенки на зубах та створює захисний бар’єр від проникнення бактерій та кислот.

Чому варто проводити герметизацію фісур дитині?

Нерідко після того, як молочні зуби змінюються постійними, у дітей виникає проблема фісурного карієсу. Якщо говорити простими словами, фісури — це глибокі борозденки на жувальній поверхні зубів.

Саме ці місця можна вважати найбільш вразливими до виникнення карієсу, адже в таких заглибленнях нерідко залишаються залишки їжі, утворюється зубний наліт. Це пов’язано з тим, що навіть при стараній гігієні ротової порожнини, дитині складно ретельно очистити такі важкодоступні місця самостійно.

Резальт — фісури стають вразливим місцем для розвитку бактерій, які провокують карієс. А через недостатній рівень мінералізації емалі нових зубів, карієс починає розвиватися надзвичайно швидко.

При чому помітити цей процес батьки часто вже можуть лише тоді, коли захворювання перейшло до стадії утворення каріозної діри та вимагає терапевтичного лікування. Адже зміни кольору зубів, появу крейдоподібних плям (початкова стадія карієсу) в районі фісур справді важко помітити. Саме тому герметизація фісур є надійним методом профілактики карієсу на жувальних поверхнях зубів.

Герметизуюче покриття

Матеріалом для “запечатування” виступає рідкий силант. В його складі є фтор, який забезпечує додатковий захист для зубів.

Цей композитний матеріал легко просочується у важкодоступні місця та навіть найвужчі заглиблення. А коли твердне під дією ультрафіолетової лампи, повністю покриває пустоти в емалі, завдяки чому поверхня зуба згладжується та стає легкодоступною для домашньої гігієни.

Герметизація фісур в “Родинній Стоматології”

 • Перш за все, наш лікар ретельно обстежує ротову порожнину, оцінює стан емалі, глибину та анатомічні особливості фісур, діагностує наявність каріозного процесу.
 • Після діагностичного етапу, який, до речі, в нашій клініці безкоштовний, лікар очищає зуби від нальоту та залишків їжі. Адже герметизація проводиться лише на ретельно очищені зуби.
 • Далі лікар переходить власне до процедури герметизації, коли поверхня обробляється спеціальним гелем для гарної адгезії з композитом, наноситься та полімеризується герметик.
 • Наостанок — полірування загерметизованої поверхні та покриття фторпротектором. Ми використовуємо виключно сучасні матеріали, які довгий термін зберігають стійкість та захищають зуби дитини від карієсу.

Весь процес займає не більше 40 хвилин та проходить абсолютно безболісно для дитини. Тож, найкраще — попередити захворювання, аніж його лікувати. Запишіться на безкоштовну консультацію чи скористайтеся формою зворотного зв’язку на сайті.

Відповідаємо на часті питання батьків

В якому віці проводити герметизацію фісур?

Рекомендуємо починати герметизацію фісур після прорізування перших постійних жувальних зубів — 6-7 років. І по мірі прорізування нових зубів (до 14 років) — герметизувати і їх.

Чи достатньо ретельної гігієни?

Ретельна домашня гігієна надзвичайно важлива. Проте, здорові зуби дитини — це комплексний професійний догляд та домашній. Справа в тому, що заглиблення можуть бути дуже вузькими та глибокими, тому очистити їх зубною щіткою практично неможливо. Як наслідок, через найдрібніші залишки їжі, починають розмножуватися патогенні бактерії, що призводять до карієсу.

Чи болісна процедура герметизації зубів?

Герметизація фісур абсолютно безболісна та безпечна процедура. Яка дає надійну профілактику виникнення карієсу в таких ризикових місцях, як фісури. Крім того, така профілактика дає можливість уникнути морального стресу для дитини, коли потрібно лікувати зуби із залученням бормашини.

Які є протипоказання для герметизації фісур?

Хоча герметизація фісур є досить безпечною та ефективною профілактикою карієсу, є кілька протипоказань, коли ця процедура не може бути проведена.Найперше, це вже розвинений карієс. Якщо карієс уже розвинувся в фісурі, то спочатку потрібно провести терапевтичне лікування зуба, а потім проводити герметизацію фісур. Також, якщо фісури зубів ще не до кінця сформувалися, ця процедура не буде ефективною.

Сріблення зубів

Процедура сріблення молочних зубів – один із популярних методів щадного лікування карієсу молочних зубів. Також це один із найефективніших способів профілактики карієсу у дітей.

Як це відбувається

Сріблення зубів – це покриття зубної поверхні, на якій з’явилися перші ознаки карієсу, спеціальним складом. 30-відсотковий розчин нітрату срібла (з додаванням фтору

та інших спеціальних складових) наноситься на зуб у ділянці ураження.

Як результат — на емалі з’являється срібна захисна плівка, яка проникає глибоко в уражені карієсом тканини зуба та перешкоджає руйнівному каріозному процесу.

Коли процедура сріблення максимально ефективна

Сріблення зубів ефективне тільки при початковій стадії карієсу в стадії плями. Візуально це виглядає як білуваті крейдоподібні плями на зубі. Проте вони швидко переходять у наступну стадію – утворення каріозної порожнини. Тоді як сріблення зубів перешкоджає цьому.

Переваги

 • Сріблення зубів – це процедура, яку легко висидить навіть найменший пацієнт. Адже, на відміну від класичного лікування, не потребує свердління бормашиною та подальшого пломбування. Оптимальний вік — до 3-х років, у старшому віці з дитиною можна знайти контакт та провести більш адекватне лікування.

Недоліки

 • Не лікує повністю карієс, але зупиняє його стрімкий розвиток, щоб зберегти зубки до моменту, коли дитина стане трохи старшою та спокійно перенесе пломбування.
 • Зміна кольору зуба. Срібло, що осідає на поверхні зуба, робить його чорним.

Зверніть особливу увагу

Сріблення каріозних «дірок» не тільки марне, але й небезпечне, оскільки солі срібла можуть спровокувати опік пульпи зуба (нерва зуба) – зуб може почати боліти.

Також потрібно розуміти, що сріблення не зупиняє повністю каріозний процес. Тож, в майбутньому, коли для дитини це не буде так стресово, такі зуби потребують терапевтичного лікування. І не вірте тим лікарям, які стверджують, що передні молочні зуби не лікують, адже це не правда.

Завдання сріблення уповільнити каріозний процес, покращити гігієну та відсунути терміни пломбування – це тимчасова процедура, яку обов’язково необхідно повторювати раз у місяць.

Тому обов’язково проконсультуйтеся з нашим дитячим лікарем у клініці “Родина Стоматологія” і він призначить Вашій дитині оптимальне лікування та профілактику.

Якщо Ви все ж вирішили посріблити зубки дитині, прийміть кілька порад:

 • Сріблити можна лише гладкі поверхні молочних зубів. Доцільно сріблити лише передні молочні зуби. Сріблення жувальної поверхні зубів марне і часто призводить до того, що чорний “срібний” наліт в області фісур зубів може тривалий час приховувати каріозний процес, що розвивається;
 • Перед проведенням процедури срібла дитячий стоматолог повинен ретельно очистити поверхню зуба. Сріблення зубів з зубним нальотом марне. Срібний зубний наліт “відвалиться” від поверхні зуба і малюк його проковтне;
 • Процедуру сріблення необхідно повторювати не менше одного разу на місяць.

Стерильність – запорука вашої безпеки

Будьте впевнені, у нас завжди чисто і стерильно, а значить – безпечно для вас. Для стерилізації ми використовуємо: 

Автоклав MELAG для дезінфекції інструментів

Стерилізація інструментів насиченою парою за температури 134 °C гарантує пацієнтам і персоналу надійний захист від інфекцій. Під дією тиску, тепла та випромінювання зникають усі патогенні мікроорганізми навіть на пустотілих інструментах складної форми. 

Розчин ID 212 Forte для дезінфекції інструментів

Високоефективний концентрат, що не містить у складі альдегіду. Використовується для очищення та дезінфекції стоматологічних інструментів (щипців, пінцетів, зондів, дзеркал тощо). 

Розчин Bacillol AF для обробки поверхонь

Засіб миттєво дезінфікує поверхні, до яких торкається лікар і пацієнт. 

Sterillium Classic Pure для дезінфекції рук

Швидкодіючий засіб для дезінфекції шкіри рук із широким спектром дії. 

Що про нас говорять клієнти

Юля Афонина
Юля Афонина
23/04/2024
Після курсу лікування у Максима Костянтиновича , мої зуби виглядають здоровими та красивими. Я вдячна за його дбайливе ставлення та високий рівень майстерності
Валерія Перевала
Валерія Перевала
22/04/2024
Дякую Сергію Юрійовичу Шагаліну за його професіоналізм і увагу до деталей під час встановлення моїх брекетів. Результат перевершив усі мої очікування. Відмінний спеціаліст, якого я з радістю рекомендую всім, хто розглядає можливість встановлення брекетів.
pvlnk. i
pvlnk. i
19/04/2024
Відмінна клініка з дружнім персоналом та сучасним обладнанням. Я відчувала себе в безпеці та комфорті протягом усього візиту. Вражена рівнем гігієни та увагою до деталей. Мої вітання команді за високу якість послуг!
victoriakrvv
victoriakrvv
15/04/2024
Неймовірно задоволена послугами цієї стоматології! Всі етапи лікування були пояснені зрозумілою мовою, що заспокоїло мене перед процедурою. Результат перевершив усі мої очікування. Дякую за вашу роботу та турботу!
Настя Олексюк
Настя Олексюк
02/04/2024
Маю багато сумнівного досвіду з іншими стоматологіями, тут, на щастя, знайшов своїх лікарів і є пацієнтом Родинної вже багато років. Приємно, що немає плинності кадрів і можна щоразу записуватися до свого лікаря, а не обирати нового. Наразі лише позитивні враження і дуже комфортне лікування.
Татьяна Холод
Татьяна Холод
30/03/2024
Хочу подякувати Родинній Стоматології за комфортні прийоми та підтримку здоров’я моїх зубів. Так як зараз перебуваю за кордоном, намагаюся потрапити на профілактичний огляд майже в кожен приїзд. Ціную ваш досвід і вдячна за те, що навчили як доглядати за зубами та попереджати каріес та інші захворювання.
Дмитрий
Дмитрий
30/03/2024
Серйозно ставимося до здоров’я зубів і привчаємо до цього дітей змалку. Вже кілька років спостерігаємося і лікуємося в Родинній Стоматології. Враження лише позитивні. Можливо не для всіх буде зручна локація, але раз на півроку - не проблема приїхати на профілактичний прийом. Регулярно робимо професійну чистку, процедура проходить дуже комфортно. Повністю задоволені!
Анна Масалитина
Анна Масалитина
13/03/2024
Робила відбілювання Magic Smile, вдячна лікарю за таку детальну консультацію та рекомендації до та після процедури. Результат навіть кращий, ніж я очікувала. Якщо ще й дотримуватися рекомендацій, сподіваюся, збережеться надовго.
Tamara Lachowicz
Tamara Lachowicz
12/03/2024
Зверталася по страховій з гострим болем, зуб полікували, зі страховою всі питання вирішили самостійно. Загалом все пройшло добре, персонал привітний, клініка добре обладнана, за необхідності звертатимусь ще.
Roman Kutsak
Roman Kutsak
11/03/2024
Вирішив написати відгук лише після того як пройду все лікування, вчора зняли брекети, встановили ретейнер, не можу перестати посміхатися, дуже задоволений!! Не бійтесь ставити брекети в дорослому віці!

Професійні дитячі лікарі-стоматологи

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле

Сертифікати наших спеціалістів

Показати більше

Корисна інформація

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Передзвоніть мені
* Обов'язкове поле