м. Святошин, бул. Академіка Вернадського, 4
Пн-Пт 09:00 - 19:00, Сб 10:00 - 17:00

Етапи процесу імплантації зубів

Процедура імплантації усуває проблему відсутності одного або кількох зубів, а також допомагає відновити зубний ряд у випадках повної адентії. Стоматологи-ортопеди індивідуально підбирають техніку імплантації після ретельного огляду та діагностики ротової порожнини пацієнта. Незалежно від обраного методу відновлення зубного ряду, існують стандартні етапи імплантації зубів, які ми розглянемо докладніше.

Вибір методу імплантації

Вживлення імпланта в щелепу відбувається за одним із трьох методів — вибір залежить від стану кісткової тканини та місця розташування відсутнього зуба. Після ретельного огляду стоматолог пропонує пацієнту варіанти імплантації, які підходять для його конкретного випадку.

Одномоментна імплантація

Цей метод застосовується, коли необхідно замінити зуб, який вже неможливо зберегти. Лікар спочатку видаляє пошкоджений зуб, а потім відразу вживляє на його місце імплант. Така технологія має багато переваг — вона займає небагато часу, адже немає потреби в нарощуванні кісткової тканини та додаткових візитах до стоматолога. На період приживлення імплантата встановлюється тимчасова коронка, а після завершення цього процесу проводиться закріплення постійного протеза.

Одноетапна з миттєвим навантаженням

Це швидкий метод імплантації, за якого тимчасовий протез (коронку або міст) можна встановити відразу після вживлення імпланта, не чекаючи закінчення процесу остеоінтеграції (приживлення). Процедура передбачає використання спеціальних імплантів, які сприяють швидкому загоєнню кісткової тканини, а також забезпечують глибоку фіксацію у щелепній кістці. Завдяки цьому можна відразу навантажувати імплант жувальною функцією. Через 3-6 місяців тимчасову конструкцію замінюють на постійну, забезпечуючи довготривалу естетику та функціональність.

Двоетапна

Двоетапна імплантація є класичним методом, який переважно використовується у пацієнтів з тривалою відсутністю зубів або дефіцитом кісткової тканини. На першому етапі лікар вживляє імплант у щелепну кістку та закриває його захисною заглушкою. Настає період остеоінтеграції, який триває від 3 до 6 місяців, під час якого імплант зростається з кістковою тканиною. Після завершення цього процесу встановлюється абатмент, на який фіксується постійна стоматологічна конструкція. Протезування проводиться лише після повного приживлення імпланта, що забезпечує його надійну та стабільну фіксацію.

Як проходить імплантація зубів

Процес імплантації може тривати різний час залежно від обраної методики. Незважаючи на те, що різні способи імплантації можуть вплинути на загальну тривалість процедури та її вартість, кінцевий результат буде якісним у всіх випадках. Для складання плану імплантації лікар проводить ретельну підготовку до операції.

Етап підготовки до операції

Спочатку лікар оглядає стан зубів. Якщо у ротовій порожнині є карієс або запалення, проводиться відповідне лікування, щоб уникнути ускладнень під час хірургічного втручання. На цьому етапі стоматолог також призначає додаткову діагностику, таку як рентген чи комп’ютерну томографію. Це допомагає оцінити ступінь атрофії кісткової тканини, визначити розташування гайморових пазух на верхній щелепі та спланувати імплантацію.

Лікар також збирає анамнез, опитуючи пацієнта щодо приймання ліків та наявності хвороб. Оскільки імплантація є хірургічним втручанням, важливо виключити протипоказання до операції.

Нарощування кісткової тканини

Цей етап може бути пропущено, якщо встановлення штучного кореня відбувається відразу після видалення природного зуба. Нарощування потребується у тих випадках, коли кісткової тканини замало, або ж вона надто слабка для утримання штучного кореня.

Вживлення імпланта

Операція проводиться під місцевою анестезією. Лікар спочатку знеболює ділянку щелепи, після чого починає встановлення імпланта. Вживлення проводиться згідно з хірургічним протоколом і за заздалегідь складеним планом, який може включати одноетапну або двоетапну технологію.

Одноетапний метод
Двоетапний метод
абатмент встановлюється одночасно з вживленням імпланта;
абатмент встановлюється після повного приживлення імпланта;
коронку або міст встановлюють відразу або, у деяких випадках, за 2-3 дні після проведення операції;
коронку або міст фіксують через 3-6 місяців після операції;
проводиться лише за умови, що є достатня кісткова маса щелепи.
проводиться за недостатньої кісткової маси щелепи.

Одноетапний метод імплантації зазвичай застосовується у випадках, коли пацієнту потрібно швидко відновити функції зубів. Цей метод дає змогу одночасно встановити імплант і тимчасову коронку, що забезпечує негайне естетичне та функціональне відновлення.

Двоетапний метод займає більше часу, але є рекомендованим у більшості випадків. Він забезпечує кращий контроль загоєння, оскільки процес остеоінтеграції відбувається без навантаження на імплант. Стоматологи часто рекомендують цей метод для відновлення зубів у зоні усмішки, оскільки він дає змогу сформувати естетичний контур ясен перед встановленням постійного протеза.

Як підготуватися до процесу імплантації

Щоб імплантація минула швидко та комфортно, стоматологи рекомендують дотримуватися таких правил:

 • за 1-2 доби до процедури зробіть професійну чистку зубів;
 • за день до процедури відмовтеся від алкоголю та напоїв з кофеїном;
 • узгодьте з лікарем приймання будь-яких лікарських засобів, щоб уникнути небажаних ефектів;
 • у день операції одягніться зручно;
 • на імплантацію рекомендується приходити без макіяжу.

Дотримання рекомендацій допомагає уникнути ускладнень та сприяє швидкому відновленню.

Рекомендації після імплантації

Залежно від того, як проходить імплантація зубів (одномоментно, в один або два етапи) рекомендації лікаря на післяопераційний період можуть відрізнятися. Після проведення операції лікар розповідає пацієнту, як доглядати за ротовою порожниною у період заживлення. Також він надає стандартну пам’ятку з рекомендаціями на період післяопераційного відновлення:

 1. Застосовувати антибіотики та болезаспокійливі засоби необхідно тільки за призначенням лікаря.
 2. Протягом 1-2 днів може бути незначна кровоточивість, тому уникайте контакту їжі та напоїв з післяопераційною ділянкою.
 3. Вживайте воду та їжу кімнатної температури протягом перших 2 днів після операції.
 4. Протягом 1-2 днів не пийте через соломинку.
 5. Прикладіть холодний компрес до щоки для зменшення набряку, який може бути 3-4 дні.
 6. Уникайте фізичних навантажень протягом тижня після імплантації.
 7. Бажано не курити протягом 2-3 днів після операції.
 8. Обережно проводьте гігієнічні процедури, оминаючи пошкоджену ділянку.

Після операції також бажано обмежити спілкування, наскільки це можливо — так язик буде менше торкатися швів і заживлення відбудеться швидше. Якщо після операції спостерігається надмірна кровоточивість, підвищення температури або спостерігаються інші неприємні симптоми — необхідно якомога швидше звернутися до лікаря, що проводив операцію.

Догляд за імплантами

Зубні імпланти є надійною заміною зруйнованим зубам, забезпечуючи естетичний вигляд та функціональність. Після повного загоєння вони не потребують особливої уваги під час гігієнічних процедур. Для підтримки чистоти та здоров’я ротової порожнини дотримуйтесь стандартних рекомендацій:

 • двічі на день чистьте зуби щіткою з зубною пастою;
 • після вживання їжі полощіть рот чистою водою;
 • відвідуйте стоматолога не рідше ніж раз на 6 місяців для профілактики захворювань зубів та перевірки стану імплантів.

При дотриманні гігієни та регулярних візитах до стоматолога імпланти можуть прослужити довше, ніж природні зуби.

Передзвоніть мені
* Обов'язкове поле