Що краще обрати – брекети чи елайнери для виправлення прикусу

Навіть незначні дефекти зубного ряду змушують людину почуватися некомфортно. А що робити, якщо це серйозні патології прикусу? Сучасна ортодонтія дає змогу розв’язати будь-які проблеми із зубощелепним апаратом за допомогою спеціальних конструкцій – брекет-систем і елайнерів. Які краще обрати – про це і поговоримо.

Брекети чи елайнери – що ефективніше?

Щоб оцінити ефективність методик усунення дефектів зубного ряду, насамперед потрібно ознайомитися з їхніми принципами дії.

Брекети

Одна з перших ортодонтичних конструкцій, які були розроблені для корекції положення зубів. Це досить складна система незнімного типу, що складається із замків з пазами, які фіксуються на кожен зуб. Об’єднуються всі елементи в єдиний механізм за допомогою дуги та лігатур. Прагнучи повернутися до первісної форми, дуга чинить м’який тиск на зуби, змушуючи їх набувати потрібного положення.

Перед встановленням брекетів лікар робить необхідні розрахунки силового впливу дуги. Це дає змогу гарантовано досягти ідеального результату у вигляді рівних і красивих зубів навіть у найскладніших випадках.

Елайнери

Сучасна альтернатива брекет-системам, яка приваблює пацієнтів своєю естетичністю. Це прозорі знімні капи невеликої товщини, які відтворюють форму правильного прикусу і дають змогу пацієнтам швидко адаптуватися до встановленої конструкції. Вони виготовлені зі спеціального гіпоалергенного полімеру, тому не спричиняють подразнення навіть за підвищеної чутливості емалі та слизових.

Елайнери мають певний ступінь жорсткості й чинять тиск на окремі зубні одиниці, поступово зміщуючи їх у потрібне положення. Досягнувши проміжного результату, пацієнт повинен замінити стару конструкцію на нову з певними характеристиками, що відповідають наступному етапу лікування. Однією з головних умов досягнення бажаного результату є суворе дотримання графіка носіння елайнерів. Адже за відсутності постійного тиску корекція прикусу відбуватиметься набагато довше і менш ефективно. 

Відповідь на запитання «Що краще – брекети чи елайнери?» не може бути однозначною. Усе залежить від конкретних стоматологічних проблем. Якщо є мета усунути незначні патології зубного ряду, то цілком можна обійтися капами. Але якщо потрібна серйозна корекція положення зубів і пацієнт хоче отримати гарантований результат, то правильним рішенням стане встановлення брекет-системи. До того ж сучасна ортодонтія пропонує різні варіанти незнімних конструкцій, здатних забезпечити естетичний комфорт. Наприклад, керамічні брекети, які максимально наближені до кольору емалі, або сапфірові, які вирізняються високим ступенем прозорості та непомітністю для оточення.

Що краще елайнери чи брекети – думка експерта

Незважаючи на те, що ортодонтичні конструкції таких типів використовують для розв’язання проблем із неправильним положенням зубного ряду, вони мають певні відмінності.

Результативність корекції

Елайнери показують гарні результати у разі легких і помірних патологій прикусу, таких як порушення положення 1-3 зубів, проміжок між передніми зубами, відхилення зубів назад або вперед. Це пов’язано з тим, що капи можуть зміщувати неправильно розташований зуб під обмеженим кутом і на малу відстань.

Брекети здатні впоратися не тільки з цими, а й більш серйозними аномаліями зубного ряду:

  • велика скупченість зубів;
  • асиметричність щелеп;
  • дистоповані зуби;
  • значні проміжки між зубами.

Водночас брекет-системи дають змогу коригувати всі зуби одночасно. У той час як капи можуть вимагати послідовного лікування різних ділянок зубного ряду. Тому, обираючи елайнери чи брекети, лікар обов’язково враховує цей момент.

Варто також зазначити, що використання брекет-систем дає змогу ортодонту точніше спрогнозувати кінцевий результат, оскільки вони дають можливість передбачити зміни положення кожного зуба в процесі лікування.

Поверніть собі посмішку якомога раніше!
Запишіться зараз

Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно 

*за умови оформлення заявки через сайт

Комфортність носіння

До будь-якої ортодонтичної конструкції потрібно звикнути. Оскільки брекети належать до незнімного типу, то для цього може знадобитися трохи більше часу. Елайнери спричиняють менше дискомфорту і їх можна знімати під час вживання їжі та гігієни ротової порожнини.

Час впливу

Брекети працюють цілодобово, оскільки їх неможливо зняти самостійно. Завдяки цьому на зуби чиниться постійний вплив, що призводить до швидших результатів. Елайнери слід носити не менше 20-22 годин на добу, але не всі пацієнти дотримуються таких рекомендацій, що знижує якість лікування.

Вікові обмеження

З огляду на більш м’який вплив елайнери можуть призначати дітям з 6 років. Однак батькам доведеться постійно контролювати процес лікування, щоб дитина носила їх потрібний час. Верхньої вікової межі щодо елайнерів немає, як і у випадку з брекетами. Водночас останні, зазвичай, встановлюють із 12-13 років.

Естетика

Оскільки елайнери виготовляють із прозорого матеріалу – вони залишаються непомітними для оточення. Це особливо важливо для тих, кому через рід діяльності постійно доводиться бути на видноті й спілкуватися з людьми. Однак сучасні брекет-системи також характеризуються високими естетичними властивостями. Наприклад, хорошим варіантом для людей, які хочуть почуватися психологічно комфортно, можуть стати керамічні, сапфірові або лінгвальні брекети.

Догляд

Елайнери простіші у догляді – їх легко знімати й чистити щіткою. Брекети вимагають більше часу для якісного очищення всіх елементів конструкції за допомогою спеціальних йоржиків, іригатора та інших пристосувань. Однак до особливостей такого догляду швидко звикаєш.

Контрольні огляди

Незалежно від обраної ортодонтичної конструкції, потрібне регулярне відвідування лікаря. Для підтягування дуги в брекет-системі, що є обов’язковою умовою поступового вирівнювання зубного ряду, фахівця слід відвідувати раз на 1-2 місяці. Пропускати візити не можна. У випадку з елайнерами пацієнт може самостійно змінювати ортодонтичну конструкцію кожні 2 тижні, отримавши заздалегідь комплект індивідуально змодельованих кап. Для фіксації проміжного результату, лікаря необхідно відвідувати раз на 2-3 місяці.

Порівняння ортодонтичних конструкцій:

Брекети
Елайнери
– якісне вирівнювання прикусу будь-якого типу;
– усунення нескладних патологій прикусу;
– не вимагають заміни під час усього періоду носіння;
– необхідність частої заміни;
– можливість підбору конструкції (металеві, керамічні та ін.);
– непомітність на зубах;
– середній період лікування 18 місяців;
– більш тривале носіння (до 2-х років);
– вимагають ретельнішого догляду.
– знімаються під час їжі та гігієни.

Судячи з відгуків, для більшості пацієнтів кращим методом лікування аномалій прикусу є брекет-системи. Це пояснюється їхньою високою ефективністю у разі найсерйозніших викривлень зубного ряду і тим, що вони не вимагають такої суворої дисципліни, як елайнери. Оскільки елайнери є знімними ортодонтичними конструкціями, у пацієнтів часто виникає спокуса зняти їх. Це може призвести до забування вчасно надіти капи назад, що істотно знизить ефективність лікування.

Що дешевше елайнери чи брекети – вартість ортодонтичних конструкцій

Питання ціни хвилює пацієнтів не менше, ніж естетика конструкції для виправлення прикусу. У цьому сенсі брекет-системи часто виявляються вигіднішими за елайнери. Брекети встановлюють один раз, і потім лікар коригує положення дуги без необхідності заміни всієї конструкції.

У випадку з елайнерами кожному пацієнту потрібен індивідуальний комплект, що зазвичай складається з 20-30 кап. Через велику кількість виробів, кожен з яких відрізняється розміром, формою і щільністю, вартість лікування елайнерами виявляється вищою. Однак, якщо йдеться про лінгвальні брекети, які фіксуються з внутрішнього боку зубного ряду, їхня вартість може перевищити вартість елайнерів.

На ціну ортодонтичної системи також впливають складність патології та тривалість лікування. Наприклад, якщо потрібно усунути невелику нерівність зубів, потрібного результату можна досягти вже після зміни 2-3 пар кап, що зробить лікування елайнерами дешевшим, ніж встановлення незнімної конструкції.

Перш ніж вибрати брекети або елайнери, ортодонт враховує кілька чинників:

  1. Складність патології прикусу.
  2. Побажання пацієнта.
  3. Загальний стан зубів і ясен.
  4. Готовність пацієнта дотримуватися режиму носіння конструкції.

У такий спосіб лікар підбере такий метод корекції прикусу, який влаштує вас у всіх сенсах!

Автор статті:

Головний лікар клініки

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле

Схожі статті

Сертифікати наших спеціалістів

Що про нас говорять клієнти

Юля Афонина
Юля Афонина
23/04/2024
Після курсу лікування у Максима Костянтиновича , мої зуби виглядають здоровими та красивими. Я вдячна за його дбайливе ставлення та високий рівень майстерності
Валерія Перевала
Валерія Перевала
22/04/2024
Дякую Сергію Юрійовичу Шагаліну за його професіоналізм і увагу до деталей під час встановлення моїх брекетів. Результат перевершив усі мої очікування. Відмінний спеціаліст, якого я з радістю рекомендую всім, хто розглядає можливість встановлення брекетів.
pvlnk. i
pvlnk. i
19/04/2024
Відмінна клініка з дружнім персоналом та сучасним обладнанням. Я відчувала себе в безпеці та комфорті протягом усього візиту. Вражена рівнем гігієни та увагою до деталей. Мої вітання команді за високу якість послуг!
victoriakrvv
victoriakrvv
15/04/2024
Неймовірно задоволена послугами цієї стоматології! Всі етапи лікування були пояснені зрозумілою мовою, що заспокоїло мене перед процедурою. Результат перевершив усі мої очікування. Дякую за вашу роботу та турботу!
Настя Олексюк
Настя Олексюк
02/04/2024
Маю багато сумнівного досвіду з іншими стоматологіями, тут, на щастя, знайшов своїх лікарів і є пацієнтом Родинної вже багато років. Приємно, що немає плинності кадрів і можна щоразу записуватися до свого лікаря, а не обирати нового. Наразі лише позитивні враження і дуже комфортне лікування.
Татьяна Холод
Татьяна Холод
30/03/2024
Хочу подякувати Родинній Стоматології за комфортні прийоми та підтримку здоров’я моїх зубів. Так як зараз перебуваю за кордоном, намагаюся потрапити на профілактичний огляд майже в кожен приїзд. Ціную ваш досвід і вдячна за те, що навчили як доглядати за зубами та попереджати каріес та інші захворювання.
Дмитрий
Дмитрий
30/03/2024
Серйозно ставимося до здоров’я зубів і привчаємо до цього дітей змалку. Вже кілька років спостерігаємося і лікуємося в Родинній Стоматології. Враження лише позитивні. Можливо не для всіх буде зручна локація, але раз на півроку - не проблема приїхати на профілактичний прийом. Регулярно робимо професійну чистку, процедура проходить дуже комфортно. Повністю задоволені!
Анна Масалитина
Анна Масалитина
13/03/2024
Робила відбілювання Magic Smile, вдячна лікарю за таку детальну консультацію та рекомендації до та після процедури. Результат навіть кращий, ніж я очікувала. Якщо ще й дотримуватися рекомендацій, сподіваюся, збережеться надовго.
Tamara Lachowicz
Tamara Lachowicz
12/03/2024
Зверталася по страховій з гострим болем, зуб полікували, зі страховою всі питання вирішили самостійно. Загалом все пройшло добре, персонал привітний, клініка добре обладнана, за необхідності звертатимусь ще.
Roman Kutsak
Roman Kutsak
11/03/2024
Вирішив написати відгук лише після того як пройду все лікування, вчора зняли брекети, встановили ретейнер, не можу перестати посміхатися, дуже задоволений!! Не бійтесь ставити брекети в дорослому віці!
Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Передзвоніть мені
* Обов'язкове поле