Яку будову мають зуби людини?

Анатомия зуба
Зміст статті

Усі тканини та структури зубів тісно пов’язані між собою. Тому ураження однієї з них може спровокувати проблеми з іншими, а за відсутності своєчасного лікування навіть стати причиною втрати зуба. Вивчивши будову зуба людини, ви переконаєтеся у важливості регулярних оглядів у стоматолога.

Анатомія зуба: основні структури та їхні особливості

Основним фактором, що визначає кількість зубів у людини, є вік, хоча фізіологічні особливості також можуть впливати. До двох років у дитини має прорізатися 16-20 зубів. З 6-7 років починається період зміни молочних зубів на постійні – у підсумку їх має бути 28. Після 18-20 років ростуть “вісімки” (зуби мудрості), хоча в деяких людей вони можуть так і не з’явитися. Це не є відхиленням і не потребує лікування.

Основні частини зуба

Будь-який зуб, чи то різець, чи моляр, складається з трьох основних частин, кожна з яких виконує певну роль.

Коронка

Видима частина зуба, що виступає над слизовою і є його основним функціональним елементом. За зовнішнім виглядом коронки відрізняються залежно від типу зубів. Наприклад, різці плоскі й гострі, адже ними в основному відкушують їжу. А премоляри та моляри широкі й плоскі, також мають специфічні заглиблення у центральній частині (фісури). Така форма дає змогу їм подрібнювати й пережовувати їжу до консистенції каші.

Зубна коронка має кілька поверхонь, які відрізняються залежно від розташування та виконуваних функцій:

  1. Жувальна. Верхня частина коронок молярів і премолярів (бічних зубів), основна функція яких – подрібнення їжі.
  2. Контактна. Бічні сторони коронок, що прилягають до сусідніх зубів. Забезпечують щільне змикання одиниць у зубному ряді.
  3. Вестибулярна. Зовнішня частина коронок, обернена до щік або губ.
  4. Лінгвальна. Внутрішня частина коронок, обернена до язика, яка бере участь у формуванні звуків та утриманні їжі у роті.

Кожна поверхня коронкової частини зуба має велике значення у забезпеченні правильної роботи зубощелепної системи.

Шийка

Частина зуба, розташована між його коронковою частиною та коренем. Забезпечуючи міцне з’єднання між цими складовими зуба, шийка відіграє важливу роль у забезпеченні його функціональності та стабільності. У нормі вона не видима, оскільки прихована слизовою. Однак при захворюваннях тканин пародонта шийка оголюється через атрофію ясен, унаслідок чого зуби стають більш чутливими, легко травмуються.

Корінь

Невидима частина зуба, що розташована у кістці щелепи й за довжиною перевищує розміри коронкової частини. Ця міцна структура допомагає утримувати зуб у місці його розташування та забезпечує йому стабільність під час жування й інших навантажень. Залежно від типу зуба корені мають різну форму – роздвоєні, багатокореневі, поодинокі. У корені проходять кореневі канали зі сплетенням нервових волокон і судинами. Через них зуб отримує поживні речовини, необхідні для його нормального функціонування.

Описуючи будову зубів, варто враховувати й тканини, що їх оточують. Наприклад, корінь кожного зуба розташований у зубній лунці (заглибленні у кістці щелепи) – альвеолі, до якої підходять розгалуження нервових волокон і кровоносної системи. Ділянка, де зуб стикається зі слизовою, називають періодонтом. Ця сполучна тканина слугує зв’язковим апаратом, який відіграє ключову роль в утриманні зуба у щелепі та амортизації навантажень під час пережовування їжі.

Залежність складу тканин від їхніх функцій

Вивчаючи склад структурних елементів зуба, можна помітити залежність їхньої міцності від мінералізації. Тобто чим більше в них неорганічних речовин, тим стійкішими вони є до зовнішніх впливів. Емаль на 95% неорганічна, тому вона є найміцнішим шаром, що захищає зуби від карієсу. А через повністю органічний склад канали та пульпа набагато вразливіші до захворювань і швидкого запалення.

Водночас емаль молочних зубів менш мінералізована, що робить їх більш схильними до карієсу. Це підкреслює важливість дотримання гігієни з раннього віку.

Зовнішня будова зуба

Зовнішня будова зуба

Щоб зуби справлялися з навантаженням і ефективно виконували свої завдання, коронка покрита емаллю – зовнішньою захисною оболонкою. Вона є найтвердішою тканиною людського тіла, значно твердішою за кістки. А також відіграє ключову роль у захисті зубів від механічних пошкоджень, хімічного і термічного впливу.

Колір емалі варіюється від білого до жовтуватого, що залежить від генетичних факторів і її товщини – чим товща емаль, тим білішим виглядає зуб. На жаль, зубна емаль не здатна до регенерації, але вона може відновити мінеральний баланс і стати міцнішою, якщо у слині присутні необхідні компоненти (кальцій, фторид тощо). Однак, при її пошкодженні, відновлення природним чином неможливе – потрібне лікування.

Внутрішня будова зуба

Під міцною емаллю, яка запобігає руйнуванню зубів під впливом зовнішнього впливу, знаходяться складні структурні компоненти, що відповідають за функціональність і здоров’я зубів.

Дентин

Тканина, що знаходиться відразу під емаллю і складає більшу частину зуба. Дентин менш міцний, ніж емаль, але значно щільніший за кісткову тканину. Він має пористу структуру, завдяки чому через нього проходять мікроскопічні канальці з нервовими закінченнями. Завдяки цьому він взаємодіє з пульпою і передає відчуття, наприклад, чутливість до гарячого або холодного. До того ж дентин виконує амортизаційну функцію, запобігаючи руйнуванню зуба при навантаженні. Його особливість – здатність до відновлення при пошкодженні.

Пульпа

М’яка тканина, що займає внутрішню частину зуба. Вона складається з нервових волокон і численних кровоносних судин, завдяки чому забезпечує зуби поживними речовинами та насичує їх киснем. Крім цього, вона виконує роль біологічного бар’єра, який не дозволяє мікроорганізмам із каріозної порожнини проникати в прилеглі тканини (періодонт). При запаленні пульпи (пульпіті) виникає сильний біль, тому захворювання потребує обов’язкової терапії.

Поверніть собі посмішку якомога раніше!
Запишіться зараз

Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно 

*за умови оформлення заявки через сайт

Кореневі канали

Тонкі порожнини, що знаходяться в корені та слугують своєрідною “транспортною системою”, забезпечуючи доставку поживних речовин і виведення продуктів метаболізму з зуба. Також вони зв’язують зуби з кісткою щелепи. У разі потрапляння інфекції або при розвитку запального процесу в кореневих каналах проводиться ендодонтичне лікування, що дозволяє запобігти втраті зуба.

Апікальний отвір

Отвір на верхівці кореня, що слугує точкою входу і виходу для сплетіння нервових волокон і судин із кореня зуба в навколишні тканини. Через нього зуб зв’язується з кровоносною і нервовою системою організму. Також апікальний отвір підтримує здоров’я пульпи, забезпечуючи надходження до неї поживних речовин.

Цемент

Тверда тканина, що покриває корінь і шийку зуба. За своєю структурою вона нагадує кістку, але менш щільна. З’єднуючись із періодонтальними зв’язками, цемент утримує зуб у кістковій тканині щелепи та слугує бар’єром, запобігаючи впливу зовнішніх факторів на корінь.

Види зубів

Види зубів: будова та особливості

Зуби мають ключове значення в забезпеченні правильного процесу травлення, вони беруть участь у формуванні мови і відповідають за естетику. З огляду на вік людини, вони бувають тимчасовими (молочними) і постійними. Основна відмінність тимчасових – менші розміри, тонша емаль, м’який дентин.

Зуби поділяються на 4 основні види:

  • Різці – розташовані в центральній частині зубного ряду – по 4 одиниці на кожній щелепі: центральні більші, ніж бічні. Мають плоску форму з гострими ріжучими краями, що обумовлено їхньою функцією – відкушуванням їжі.
  • Ікла – завдяки довгим кореням вони є найміцнішими й найстійкішими зубами, за допомогою яких можна відкушувати шматки волокнистих і твердих продуктів (фрукти, м’ясо). Вони розташовані по боках від різців – по одному з кожного боку на нижній і верхній щелепах.
  • Премоляри – малі кутні зуби, що належать до бічної групи, які ростуть одразу за іклами – у дорослої людини їх 8, по 2 на кожному боці щелепи. Завдяки специфічним горбкам на жувальній поверхні вони сприяють якісному подрібненню їжі, але потребують більш ретельного догляду.
  • Моляри – великі кутні зуби з широкою жувальною поверхнею та кількома горбками, розташовані в задній частині щелеп, що дозволяє ефективно подрібнювати й перетирати тверду їжу. У дорослої людини їх 12 (по 3 на кожному боці від премолярів на верхній і нижній щелепах), включно з 4 зубами мудрості, які часто не прорізуються або видаляються через аномальне розташування.

Від виду залежить, скільки коренів мають зуби. У різців і іклів – по одному, премоляри можуть мати 1-2 корені, у молярів їхня кількість сягає 3-4, а у зубів мудрості іноді буває й 5.

Навіть незначне пошкодження емалі може призвести до серйозних проблем із зубами. Тому важливо стежити за здоров’ям ротової порожнини і при найменших підозрах звертатися до лікаря. Маючи сучасне обладнання і великий досвід, фахівці “Родинної стоматології” проведуть якісне обстеження зубів і знайдуть найменші зміни в їхній структурі. Це стане гарантією своєчасного виявлення захворювань і забезпечення ефективного лікування з комфортом для пацієнта.

Автор статті:

Головний лікар клініки

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Схожі статті
Сертифікати наших спеціалістів

Що про нас говорять клієнти

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Передзвоніть мені
* Обов'язкове поле
Записатися на прийом
* Обов'язкове поле