Що таке абсцес зуба: причини виникнення, симптоми та лікування

Что такое абсцесс зуба причины возникновения, симптомы и лечение
Зміст статті

Серед стоматологічних захворювань є чимало таких, які багатьом пацієнтам здаються несерйозними. До них належить абсцес, що спричиняє дискомфорт і несе в собі небезпеку. Хочемо розповісти про патологію детальніше, щоб ви знали, як її розпізнати і що робити.

Що таке абсцес зуба

Абсцес зуба – це запальний процес, спричинений інфекцією, який розвивається в м’яких тканинах у ділянці кореня зуба і пов’язаний з утворенням гнійного вмісту. Таке захворювання є досить поширеним – з ним можуть зіткнутися не тільки дорослі, а й діти. Воно має гострий характер, тому спричиняє дискомфорт навіть на початковій стадії та потребує втручання лікаря.

Механізм розвитку абсцесу зуба такий: коли бактерії проникають всередину зуба або в навколишні тканини, організм запускає захисну реакцію – лейкоцити (білі клітини крові). Вони починають боротися з інфекцією, знищуючи патогенні мікроорганізми. У результаті з’являється гній, який накопичується й утворює гнійну порожнину – на яснах формується щільна кулька. Водночас тиск на тканини зростає, що призводить до появи нориці – невеликого отвору, через який гнійний вміст витікає назовні. Здебільшого запальний процес локалізується в ділянці хворого зуба. Однак у випадку занедбаної форми патологія може торкнутися і сусідніх одиниць.

Види абсцесу зуба

Оскільки патологічний процес може виникати в різних місцях і проникати в тканини на різну глибину, то виділяють кілька типів абсцесу.

Периапікальний

Одним із головних плюсів металокерамічних протезів є висока міцність. Основа з металу забезпечує їм відмінну стійкість до навантажень, що робить коронки найкращим рішенням для відновлення зубів жувальної групи. Вони не схильні до деформації і зберігають первісну форму навіть в умовах сильного тиску.

Пародонтальный

Локалізоване запалення, за якого гній накопичується в слизовій навколо зуба. Цей стан пов’язаний з інфекцією пародонту, особливо пародонтитом, який зачіпає ясна, зв’язковий апарат, кісткові лунки. Абсцес розвивається внаслідок накопичення бактерій у ясенних кишенях, що призводить до утворення гулі в цій ділянці. За відсутності виходу для гнійного вмісту ураженими виявляються інші тканини, зокрема кісткова. Іноді ця патологія може виникнути через невдале видалення зуба, якщо інфекція залишилася в лунці або тканини були пошкоджені.

Гінгівальний

Обмежене скупчення гною в ясенній тканині, яке розташовується поверхнево, тобто на самих яснах, поруч з одним зубом без поширення на сусідні. Цей тип абсцесу не зачіпає глибоких структур, таких як корінь зуба або періодонтальні тканини, а розвивається лише в м’яких тканинах слизової. Основна причина патології – інфікування внаслідок травм, ушкоджень, наявності сторонніх тіл (наприклад, залишків їжі), що призводить до запалення ясен.

Перикорональний

Запалення м’яких тканин, що оточують коронку зуба, який прорізався частково. Особливо абсцес такого типу характерний для зубів мудрості. Через неповне прорізування над зубом утворюється своєрідний “капюшон” з ясен. Під нього можуть легко потрапити бактерії, залишки їжі та інші подразники. Накопичуючись, вони створюють сприятливі умови для розвитку інфекції та запалення.

Комбінований (ендо-пародонтальний)

Абсцес, за якого патологічний процес зачіпає не тільки внутрішню частину зуба (пульпу), а і його навколишні тканини – ясна, зв’язковий апарат. При такому захворюванні інфекція може поширюватися як з кореневих каналів у слизову, так і з пародонту всередину зуба. Одночасне запалення різних структур зуба ускладнює захворювання і потребує комплексного підходу до лікування.

Оскільки кожен вид абсцесу має свої особливості та відрізняється характером перебігу, то лікар обов’язково враховує це під час підбору методу боротьби з захворюванням.

Поверніть собі посмішку якомога раніше!
Запишіться зараз

Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно 

*за умови оформлення заявки через сайт

Чому з'являється гній у каналі зуба

Головний винуватець запального процесу, що супроводжується утворенням гною – бактеріальна інфекція. До основних причин, що провокують його розвиток, належать такі:

  1. Карієс. Під час каріозного ураження руйнується зубна емаль і дентин, тим самим бактерії можуть спокійно проникати в м’які тканини всередині зуба, спричиняючи запалення.
  2. Пульпіт. Бактерії, потрапляючи в пульпу, починають активно розмножуватися, що призводить до утворення гнійного ексудату. За відсутності лікування запалення поширюється далі кореневими каналами до кореня зуба, провокуючи появу абсцесу.
  3. Періодонтит. Внаслідок запального процесу, що протікає у зв’язковому апараті зуба (періодонті), утворюється осередок інфекції, в якому з часом може з’явитися гній.
  4. Травми зуба. Пошкодження зуба (наприклад, під час падіння або удару) може призвести до мікротріщин і руйнування емалі. Це створює умови для проникнення бактерій углиб зуба і, як наслідок, розвитку запального процесу.
  5. Знижений імунітет. Слабка імунна система не здатна ефективно боротися з інфекціями, і навіть у разі проникнення незначної кількості бактерій в організм може розвинутися абсцес. До того ж люди з хронічними захворюваннями більше схильні до ризику розвитку гнійних запалень.
  6. Погана гігієна порожнини рота. Невиконання рекомендацій щодо догляду за ротовою порожниною призводить до накопичення нальоту і бактерій на зубах, які проникають у глибші шари і досягають внутрішніх структур зуба, спричиняючи їхнє запалення.

Також причиною розвитку абсцесу зуба можуть стати помилки в стоматологічному лікуванні. Наприклад, коли в разі неповного очищення та подальшого пломбування кореневих каналів вогнище інфекції залишається в зубі та продовжує прогресувати.

Як виглядає абсцес

Як виглядає абсцес: ознаки інфекційного процесу

Абсцес зуба не належить до захворювань, які мають безсимптомний перебіг або протікають тільки в легкій формі, не завдаючи особливого дискомфорту. Зазвичай інфекція дає про себе знати вже на початковій стадії розвитку.

Симптоми гнійного запалення в ділянці кореня зуба:

  • Гострий біль. Гострий і пульсуючий біль, який посилюється під час дотику, натискання на зуб або під час приймання їжі – одна з перших ознак абсцесу.
  • Набряк і почервоніння тканин. У ділянці інфікування ясна припухають, стають червоними й болючими.
  • Збільшення лімфовузлів. Підщелепні та шийні лімфовузли першими реагують на запалення в порожнині рота, оскільки вони беруть активну участь у нейтралізації інфекції.
  • Підвищення температури. Лихоманка свідчить про поширення інфекції організмом. Крім цього людина може відчувати слабкість, озноб і загальне нездужання.
  • Поява гнійного мішка. У зоні ураженого зуба утворюється невелике ущільнення з гноєм.
  • Неприємний запах з ротової порожнини. Гнійний вміст, особливо під час виходу назовні, спричиняє появу неприємного дихання і присмаку в роті.

Навіть якщо абсцес прорвав і біль стих, це не означає, що запалення більше немає. Бактерії все ще присутні в тканинах зуба і слизової, тому є великий ризик рецидиву. Тож важливо не зволікати й у разі виявлення перших ознак захворювання одразу звертатися до лікаря. Ігнорування симптомів може призвести до серйозних наслідків, таких як остеомієліт або сепсис.

Як лікують абсцес ясен

Як лікують абсцес ясен

Впоратися з захворюванням самостійно не можна – тільки лікар може виконати правильні дії. У домашніх умовах можна тільки зменшити дискомфорт за допомогою полоскань Хлоргексидином, настоєм ромашки, сольовим розчином з додаванням соди та інших антисептичних розчинів. Але в будь-якому разі потрібна професійна допомога.

Лікування абсцесу ясен спрямоване на усунення інфекції, зняття запалення і запобігання появі ускладнень.

Діагностика

Для визначення ступеня запалення і наявності гнійного мішка фахівець оглядає ротову порожнину. Для оцінки стану коренів зуба, глибини та зони поширення інфекційного процесу роблять рентген знімок. Щоб з’ясувати, наскільки уражені зубні тканини, включно з пульпою, проводять тест на чутливість до холодного і гарячого.

Хірургічне втручання

Лікар робить розріз ясен, щоб вивести накопичений гній назовні. Це допомагає усунути джерело інфекції та полегшити симптоми. Якщо причиною абсцесу є інфекція в корені зуба, проводять ендодонтичне лікування – з кореневих каналів видаляють інфіковані тканини і потім пломбують. У разі сильного пошкодження зуба і неможливості відновлення проводиться його видалення.

Післяопераційне лікування

Для запобігання повторному зараженню лікар призначає прийом антибактеріальних засобів. Також проводиться обробка ясен і полоскання антисептичними розчинами. Для усунення больового синдрому можна приймати рекомендовані фахівцем знеболювальні засоби.

Якщо у вас є ознаки гнійного запалення, радимо якомога раніше звертатися до лікаря. Оцінивши ситуацію, фахівці “Родинної стоматології” допоможуть усунути інфекцію найефективнішим способом, не забуваючи про комфорт і безпеку пацієнта. Сучасні методи діагностики та лікування, які використовуються в нашій клініці, дають змогу швидко і безболісно впоратися з запаленням, мінімізуючи ризики для здоров’я і прискорюючи відновлення.

Автор статті:

Лікар-стоматолог

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Схожі статті
Сертифікати наших спеціалістів

Що про нас говорять клієнти

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Передзвоніть мені
* Обов'язкове поле
Записатися на прийом
* Обов'язкове поле