Пн-Пт 09:00 - 19:00, Сб 10:00 - 17:00
Карієс – одне з найпоширеніших стоматологічних захворювань, що має значний вплив на здоров’я зубів і порожнини рота. Часто він протікає безсимптомно, поки не виникають каріозні порожнини, що порушують цілісність зуба. Карієс постійно прогресує, руйнуючи тверді тканини, а потім може перейти на здорові сусідні одиниці, тому його лікування є обов’язковим. Розуміння видів і стадій карієсу є важливим аспектом для ефективної профілактики та лікування цього захворювання.
Класифікація карієсу за Блеком є важливим інструментом для стоматологів, що дає змогу точно діагностувати й оптимально лікувати патологічний процес залежно від його розташування та ступеня розвитку. Розглянемо докладніше класифікацію каріозного процесу за Блеком.
Її перший варіант:
Пізніше ВООЗ визначила ще один клас:
Другий варіант класифікації передбачає п’ять класів:
Регулярні огляди у стоматолога і правильний догляд за порожниною рота залишаються важливими заходами в профілактиці карієсу.
Розуміння різних видів і стадій захворювання дає змогу ефективно запобігти його розвитку і зберігати здоров’я зубів на довгі роки.
Класифікація карієсу містить його поділ на первинний і вторинний.
Первинний виникає на раніше неушкоджених зубах і часто у важкодоступних для чищення місцях, таких як фісури та міжзубні проміжки.
Вторинний, також відомий як рецидивний, утворюється навколо раніше встановлених пломб або коронок. Цей тип карієсу може розвиватися через неповне видалення ураженої тканини під час попереднього лікування або недостатній догляд за порожниною рота.
Крім цього, карієс поділяють залежно від зони ураження.
Патологічний процес на природних заглибленнях поверхонь жувальних зубів найчастіше трапляється у дітей. Глибокі борозни на цих поверхнях можуть бути важкоочищуваними, що створює сприятливі умови для розвитку карієсу. На ранніх стадіях його складно діагностувати, оскільки початкові зміни можуть бути малопомітними. Часто карієс виявляється вже на етапі, коли він досяг значної глибини тканини зуба.
Цей вид карієсу розвивається між зубами і може зачепити будь-які зубні одиниці. Через своє розташування він важко піддається візуальній діагностиці й часто залишається непоміченим доти, доки не почнуть проявлятися больові відчуття або не відбудеться руйнування тканин зуба.
Цей тип карієсу легко розпізнати на ранній стадії розвитку. Він починається з появи білих матових плям біля шийки зуба – емаль у цьому місці також відрізняється від гладкої емалі здорових одиниць. Регулярні огляди у стоматолога дають змогу виявити й почати лікування каріозного ураження на ранніх етапах, що допомагає запобігти його подальшому розвитку.
Цей патологічний процес характеризується ураженням ріжучої поверхні передніх зубів і горбів зубів жувальної групи. Це рідкісний вид карієсу, який легко діагностується і піддається стандартним методам лікування.
Карієс є патологічним процесом, за якого відбувається поступове руйнування твердих тканин зуба під впливом кислот, які продукуються мікроорганізмами на його поверхні. Спочатку уражається поверхневий шар емалі, проте з часом процес поширюється глибше, зачіпаючи дентин. Утворення каріозних порожнин може в результаті призвести до пошкодження пульпи.
Зовні карієс може проявлятися світлими або темними плямами на емалі. Часто він виявляється під твердими зубними відкладеннями або у важкодоступних для чищення ділянках, як-от проміжки між одиницями та внутрішній бік зубного ряду.
Тепер давайте детально розглянемо стадії карієсу, щоб краще зрозуміти його розвиток і наслідки.
1. Початкова стадія
На цьому етапі з’являються одна або кілька матових плям на зубах – світлих або темних відтінків. Це початкові ознаки демінералізації емалі. У цьому разі карієс можна успішно усунути без застосування бормашини, достатньо провести процедуру ремінералізації, яка закріпить результат.
2. Поверхнева стадія
Емаль уже пошкоджена, і зуб починає чутливо реагувати на різні стимули, як-от кислі та солодкі продукти, гострі та солоні страви. Для лікування зазвичай достатньо зашліфувати уражену поверхню і провести процедуру ремінералізації. Іноді може знадобитися пломбування, особливо якщо пошкодження помітні або болючі.
3. Середня стадія
На цьому етапі руйнування торкнулося тендітного дентину, що спричиняє сильний біль. Лікування передбачає висвердлювання каріозних ділянок і встановлення пломби для відновлення структури зуба.
4. Глибока стадія
Дентин серйозно уражений, що потребує термінового лікування. Без нього можуть виникнути серйозніші ускладнення, такі як пульпіт або періодонтит. У цьому разі необхідно провести комплексне лікування для збереження зуба.
Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно
*за умови оформлення заявки через сайт
Крім класифікації за глибиною ураження, карієс також можна класифікувати на неускладнений і ускладнений. Перший характеризується відсутністю залучення зубних нервів і зв’язок, тоді як ускладнений карієс потребує серйознішого лікування через ураження м’яких тканин навколо зуба.
Регулярні відвідування стоматолога і професійна гігієна порожнини рота відіграють важливу роль у запобіганні та своєчасному лікуванні карієсу. Необхідно пам’ятати, що навіть за відсутності явних симптомів рекомендується проводити огляд у лікаря-стоматолога 2 рази на рік для раннього виявлення та ефективного лікування проблем ротової порожнини.
Протипоказання до встановлення зубних імплантів
Що таке бруксизм, або скрегіт зубами у дітей та дорослих
Види неправильного прикусу: наслідки для здоров'я та шляхи виправлення
Як біла дієта допомагає зберегти результат відбілювання зубів
Що краще вибрати: вініри чи коронки та які між ними відмінності
Що таке абсцес зуба: причини виникнення, симптоми та лікування
Чи можливе встановлення вінірів на криві зуби?
Що таке альвеоліт після видалення зуба: симптоми та лікування
Як зрозуміти, що росте зуб мудрості: головні симптоми
Як зняти набряк щоки від зуба в домашніх умовах
Скільки часу займає імплантація зубів
Що таке резекція кореня зуба: покази та рекомендації
Що таке пришийковий карієс: стадії та лікування
Цирконієві коронки або металокераміка: що краще вибрати
Що таке флюс зуба та як його можна вилікувати
Карієс молочних та постійних зубів у дітей
Можливі наслідки імплантації зубів
Як заспокоїти зубний біль в домашніх умовах
Можливі ускладнення після видалення зуба мудрості та їх профілактика
Чи боляче ставити зубні імпланти
Чому кровоточать ясна: причини та методи лікування
Що таке правильний прикус зубів та яким він має бути
© 2024 Родинна Стоматологія