Пн-Пт 09:00 - 19:00, Сб 10:00 - 17:00
Прорізування зубів, зокрема вісімок, є природним процесом. Однак у випадку із зубами мудрості (третіми молярами) він може супроводжуватися різними неприємними відчуттями. Хочемо розповісти про ознаки їхньої появи, щоб ви знали, коли потрібно звернутися до стоматолога.
Зуби мудрості – останні в зубному ряду, восьмі за порядком, розташовані на кожному боці щелепи. Їх так назвали через час появи – на відміну від інших зубів вони ростуть набагато пізніше, коли людина стає інтелектуально зрілою, тобто “мудрою”. Відтак вони не мають молочних попередників – ріжеться зуб мудрості вже після повного формування постійного прикусу. Оскільки для нормального росту вісімкам часто залишається недостатньо місця, то процес може супроводжуватися різними дискомфортними відчуттями. Адже зуб має пройти крізь кісткову тканину і слизову, часто зачіпаючи нервові волокна.
За відчуттями прорізування третіх молярів можна порівняти з появою перших зубів у дітей, коли вони відчувають дискомфорт, болючість і дратівливість. В обох випадках процеси супроводжуються відчуттям тиску, почервонінням і набряком ясен. У міру руху зуба мудрості на поверхні слизової можна побачити білу ділянку, що вказує на його швидке прорізування. Якщо треті моляри ростуть нормально, тобто не створюють сильного дискомфорту і не заважають сусіднім зубам, то в їхньому видаленні немає потреби.
З огляду на фізіологічні особливості кожної людини говорити про точну тривалість прорізування третіх молярів просто неможливо. Цей процес може займати як кілька місяців, так і розтягуватися на роки.
Зуб мудрості росте в кілька етапів:
На кожній стадії можуть виникати різні симптоми, їхня вираженість варіюється залежно від особливостей організму і специфіки росту вісімок.
Приблизно до 13 років у дитини молочні зуби повністю замінюються постійними. Але це не стосується третіх молярів, які з’являються значно пізніше. На запитання “В скільки років росте зуб мудрості?” відповідаємо: цей процес суто індивідуальний, але зазвичай це відбувається в 17-25 років. Хоча бували випадки, коли вісімки лізли й після 30 років. Варто зауважити, що іноді зуби мудрості так і не прорізуються. Це не є патологією, адже на думку вчених у наш час вони є рудиментом. Тобто багато тисячоліть тому нашим предкам треті моляри були вкрай необхідні для пережовування твердої та жорсткої їжі. Оскільки харчування з часом змінювалося і в раціоні з’являлося все більше м’яких продуктів, то вісімки стали менше брати участь у процесі пережовування. Це призвело до еволюційного зменшення щелепної системи сучасної людини.
Фактори, що впливають на те, коли прорізується зуб мудрості:
Крім цього, на час прорізування третіх молярів може вплинути куріння та інші шкідливі звички, які негативно позначаються на здоров’ї зубів і ясен, послаблюють імунітет загалом.
Початковий етап прорізування третіх молярів часто залишається поза увагою, оскільки він супроводжується незначними дискомфортними відчуттями. Але коли зуб починає посилено рухатися через м’які тканини, то ознаки посилюються.
Як зрозуміти, що росте зуб мудрості? На його прорізування вказують такі симптоми.
З’являється раніше за інші ознаки і є найчастішою. Посилення болю відбувається під час жування, особливо якщо чиниться тиск на сусідні зуби. Найчастіше пацієнти говорять про появу тупого і ниючого болю. Однак буває так, що він з’являється різко і має гострий характер.
Під час руху вісімок людина може відчувати напругу в ділянці заднього відділу щелепи. Це відбувається тому, що зуби мудрості в міру просування тиснуть на навколишні тканини і сусідні одиниці зубного ряду. Якщо треті моляри перебувають у неправильному положенні або мають нахил, то це тільки посилює тиск.
Оскільки зубу доводиться проходити через м’які тканини, травмуючи їх, то запалення слизових є досить поширеним явищем. У цьому разі ясна червоніють, з’являється набряклість і болючість під час дотику. Іноді зуб мудрості може взагалі не прорізатися і залишитися в щелепі (ретинована вісімка). Це може спричинити хронічне запалення, тобто ясна над ним тривалий час залишатимуться подразненими та набряклими.
Біль, що виникає, коли лізе зуб мудрості, може призвести до напруження в жувальних м’язах, що ускладнює відкривання рота або змикання зубного ряду. Також створювати додаткові проблеми під час роботи щелепного відділу можуть неправильно розташовані вісімки. За відсутності місця для анатомічно коректного росту треті моляри тиснуть на сусідні зуби, тим самим спричиняючи зміну прикусу і труднощі з відкриванням рота.
Слизові стають дуже чутливими до холодної або гарячої їжі. Це відбувається через запалення навколозубних тканин, що робить їх вразливими до зовнішніх подразників. Також у процесі прорізування зубів мудрості так чи інакше відбувається пошкодження слизової й, відповідно, вона починає різко реагувати на температурні зміни.
Однак такі симптоми необов’язково спостерігаються під час росту зубів мудрості. Іноді під час прорізування вони не завдають людині особливого дискомфорту. Таке буває, якщо вісімки розташовані правильно і їм вистачає місця, щоб вилізти, не заважаючи сусіднім зубам.
Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно
*за умови оформлення заявки через сайт
Через особливості розташування та росту треті моляри можуть спричинити чимало проблем під час прорізування. Тому слід уважно ставитися до будь-яких змін стану зубів у цій ділянці.
Ускладнення, які можуть виникати під час прорізування вісімок:
За появи ознак росту зубів мудрості найправильнішим рішенням стане відвідування лікаря. Фахівці клініки “Родинна стоматологія” зроблять все необхідне, щоб усунути неприємні відчуття і визначити доцільність видалення вісімок. У цьому нам допомагає не тільки багаторічний досвід роботи, а й сучасне обладнання. З його допомогою ми можемо оцінити стан зубів ще на початковій стадії прорізування і передбачити можливі проблеми у майбутньому.
Скільки часу служать керамічні та композитні вініри
Як працюють еластики, або резинки для брекетів
Які зубні протези краще вибрати: найдешевші та найдорожчі варіанти
Лікування зубів з брекетами: що потрібно знати?
Знеболення у стоматології: все про види анестезії
Що таке початковий карієс: як попередити та лікувати
Брекети і зуби мудрості: чи потрібно видаляти зуби мудрості для брекетів
Протипоказання до встановлення зубних імплантів
Що таке бруксизм, або скрегіт зубами у дітей та дорослих
Види неправильного прикусу: наслідки для здоров'я та шляхи виправлення
Як біла дієта допомагає зберегти результат відбілювання зубів
Що краще вибрати: вініри чи коронки та які між ними відмінності
Що таке абсцес зуба: причини виникнення, симптоми та лікування
Чи можливе встановлення вінірів на криві зуби?
Що таке альвеоліт після видалення зуба: симптоми та лікування
Як зняти набряк щоки від зуба в домашніх умовах
Скільки часу займає імплантація зубів
Що таке резекція кореня зуба: покази та рекомендації
Що таке пришийковий карієс: стадії та лікування
Цирконієві коронки або металокераміка: що краще вибрати
© 2025 Родинна Стоматологія