Пн-Пт 09:00 - 19:00, Сб 10:00 - 17:00
Під час імплантації важливо не тільки відновити втрачені зуби, а й зберегти максимальну природність зубного ряду. Тому обов’язковим етапом процедури є встановлення формувача ясен, без якого складно досягти якісного результату.
Формувач ясен – це спеціальна стоматологічна конструкція, яка допомагає слизовій правильно загоїтися і набути природної форми після імплантації штучного кореня (імпланта). Його завдання – створити гарний і рівний контур слизової, який матиме натуральний вигляд і дасть змогу майбутній штучній коронці не виділятися на тлі інших зубів.
Зовні формувач ясен нагадує невелику деталь циліндричної або конічної форми, яка тимчасово фіксується до встановленого імпланта. Вона може бути різної висоти і діаметра – розміри підбираються індивідуально для кожного пацієнта залежно від анатомічних особливостей порожнини рота.
Формувач ясен складається з двох компонентів:
Виготовляються формувачі ясен частіше з цирконію і титану – матеріалів, які добре приживаються і не провокують алергічних реакцій. Встановлення такої конструкції не завжди необхідне, але здебільшого стоматологи рекомендують їх використовувати. Без формувача слизова може неправильно загоїтися, що позначиться не тільки на естетиці посмішки, а й зручності прикусу. Також надалі нерідко виникають проблеми з гігієною рота – у нерівному ясенному краї може збиратися наліт, спричиняючи ускладнення у вигляді запалення ясен.
Формувач ясен виконує кілька функцій:
Попри те, що формувач ясен – тимчасовий елемент, його роль в імплантації складно переоцінити. Сама процедура встановлення проходить швидко, а результат забезпечує комфорт і естетику на довгі роки.
Існує дві методики, які використовують в імплантології під час встановлення формувача ясенного краю – одноетапна і двоетапна. На вибір між ними впливають різні чинники: об’єм і якість кісткової тканини, місце розташування імплантату (фронтальна або жувальна група зубів), стан м’яких тканин, наявність супутніх захворювань, необхідність додаткових хірургічних процедур.
Ця методика передбачає встановлення тимчасової конструкції одночасно з імплантом. Це можливо в тому разі, якщо імплантація відбувається за сприятливих умов: достатній об’єм і щільність кістки, хороший стан слизових, немає ознак інфекції, пацієнт зацікавлений у скороченні термінів лікування.
Одноетапне встановлення формувача ясен є моментальним рішенням естетики. Це особливо важливо в зоні усмішки – контур слизової формується від самого початку, що дає змогу досягти більш гармонійного зовнішнього вигляду зубного ряду. До того ж м’які тканини швидше адаптуються до змін, тобто починають “запам’ятовувати” форму майбутньої коронки відразу після операції. Оскільки імплант і формувач встановлюються за один візит до фахівця, лікування проходить швидше і з меншою кількістю процедур. Це не тільки зручніше для пацієнта, а й знижує рівень стресу і тривожності, роблячи імплантацію максимально комфортною.
Така методика доцільна для більш складних клінічних випадків, коли необхідно створити сприятливі умови для приживлення штучного кореня. А саме, якщо потрібне проведення синус-ліфтингу, необхідно поліпшити якість кісткової тканини, є ризики відторгнення імпланта, є запальні процеси в ділянці імплантації штучного кореня.
Спочатку проводять встановлення імпланта, його закривають спеціальною заглушкою і вшивають ясна. За 2-6 місяців, після повної остеоінтеграції штучного кореня (приживлення), лікар встановлює конструкцію для формування ясенного краю.
У разі вибору такої методики забезпечується надійніше приживлення імпланта, оскільки під час остеоінтеграції він не піддається додатковому навантаженню. Лікар може поетапно контролювати лікування і коригувати форму ясен після повного загоєння тканин. До того ж закрите загоєння штучної конструкції дає змогу уникнути інфікування і механічного пошкодження імпланта.
І одноетапне, і двоетапне встановлення є ефективними методиками, що застосовуються в сучасній імплантології. Але найкращу стратегію лікування вибирає лікар, спираючись на клінічну ситуацію та особливості організму пацієнта.
Встановлення тимчасової конструкції для формування природного краю ясен – важлива частина імплантації. Така процедура триває близько 20-30 хвилин, але вимагає точності та дотримання протоколу.
Лікар оглядає ротову порожнину, оцінює стан м’яких тканин і за необхідності робить рентгенівський знімок. Це дає змогу переконатися в хорошому приживленні імпланта і відсутності запалення. Після цього проводять знеболення – зазвичай це укол з анестетиком у слизову оболонку поруч із місцем встановлення. У результаті процедура проходить комфортно для пацієнта.
Лікар робить акуратний невеликий надріз на яснах у ділянці встановленого штучного кореня. Іноді може знадобитися видалення зайвої слизової, яка закриває імплант. Усі маніпуляції проводяться максимально делікатно, щоб не пошкодити навколишні структури.
Отримавши доступ до імпланта, лікар знімає захисну заглушку. Формувач десни фіксується зі штучним коренем за допомогою різьбового з’єднання. Завдяки цьому виходить міцна і герметична конструкція, яка виступає над рівнем ясен, що дає змогу м’яким тканинам правильно зажити і сформувати “комірець” навколо майбутнього протеза.
Після встановлення тимчасової конструкції для формування правильного контуру ясен рану вшивають і обробляють антисептичним засобом, щоб уникнути інфікування. Формувач залишається видимим у ротовій порожнині на весь період загоєння.
Пацієнт отримує докладні рекомендації щодо догляду за ротовою порожниною: не їсти впродовж перших годин після втручання, уникати твердих продуктів і механічного тиску в зоні встановлення, не чіпати формувач язиком, використовувати антисептичні ополіскувачі або призначені лікарем препарати. Також обов’язково обговорюються дати повторних візитів, щоб лікар міг проконтролювати загоєння.
Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно
*за умови оформлення заявки через сайт
Тимчасову конструкцію для формування красивого контуру слизової носять у середньому 7-14 днів. Цього часу достатньо, щоб ясна навколо імпланта встигли сформуватися, і лікар міг приступити до наступного етапу – встановлення абатмента і протеза. Термін в 1-2 тижні визначено не випадково: він досить короткий, щоб пацієнт не відчував дискомфорту, і водночас дає змогу яснам повністю адаптуватися до нового положення.
У деяких ситуаціях формувач ясен доводиться носити довше. Наприклад, таке рішення ухвалюють у випадках:
За таких умов лікар ухвалює рішення продовжити термін носіння формувача слизової ще на кілька тижнів або навіть місяць.
Під час носіння формувача фахівець постійно контролює процес загоєння. Це дає змогу своєчасно виявити можливі ускладнення, за необхідності скоригувати лікування і забезпечити ідеальний естетичний результат. Саме тому важливо суворо дотримуватися вказівок лікаря і не пропускати контрольні огляди.
Якщо тимчасова конструкція для формування правильного контуру слизової стала рухомою або зовсім випала, не варто ігнорувати такі зміни. Це найчастіше вказує на те, що встановлення було виконано з порушенням технології, виникли ускладнення після втручання або не дотримувалися рекомендації лікаря.
Не варто самому намагатися вставити формувач назад на місце. Без стерильних умов і спеціальних інструментів такі дії можуть призвести до інфікування тканин, травмування ясен і пошкодження імпланта. У такому разі потрібно мінімізувати навантаження на бік, де встановлено конструкцію, щоб не спровокувати запалення або її подальший зсув, і звернутися до фахівця якнайшвидше! Тільки він зможе оцінити ситуацію, провести необхідну обробку і коректно встановити формувач заново. До візиту до лікаря намагайтеся менше розмовляти і не вживати тверду їжу, щоб не загострити ситуацію.
Важливо пам’ятати, що будь-які проблеми з імплантом і його елементами повинен розв’язувати виключно фахівець! Самолікування в подібних випадках може обернутися серйозними наслідками.
У “Родинній стоматології” імплантація проводиться досвідченими лікарями з урахуванням актуальних протоколів і всіх міжнародних стандартів. Ми ретельно контролюємо кожен етап імплантації, зокрема встановлення формувача ясен. Це дає змогу мінімізувати будь-які ризики та забезпечити пацієнту якісний результат.
Що таке діастема або щілина між зубами у дітей та дорослих
Що таке зубний камінь, як виникає та чим небезпечний
Як довго заживає рана після видалення зуба
Що таке вініри та чому це найкраще рішення для ідеальної усмішки
Що таке ретейнери та чому їх потрібно носити після брекетів
Що таке галітоз, чому виникає неприємний запах з рота та як його позбутися
Нумерація зубів в стоматології: зубна формула людини
Чому відбувається відторгнення імпланта: ознаки та причини
Що таке дистальний прикус та методи його лікування
Догляд за зубами після відбілювання зубів: рекомендації стоматологів
Коли потрібно видаляти зуби мудрості, а коли варто зберегти вісімки?
Як часто потрібно робити гігієнічну чистку зубів у стоматолога
Що таке рецесія ясен, які її причини, симптоми та методи лікування
Харчування після встановлення брекетів: що можна їсти та яких продуктів уникати
Що таке абатмент зубного імпланта та яка його функція
Чи боляче встановлювати, носити та знімати брекети?
Що таке пародонтоз, які його причини, симптоми та методи лікування
Принцип роботи брекетів: як брекети вирівнюють зуби, виправляючи прикус
Чому хрустить щелепа біля вуха та як цього позбутися
Які краще вибрати брекети: металеві чи керамічні
Скільки часу служать керамічні та композитні вініри
© 2025 Родинна Стоматологія