Що таке діастема або щілина між зубами у дітей та дорослих

диастема
Зміст статті

Багато хто сприймає невелику щілину між зубами як індивідуальну особливість. Однак у низці випадків вона стає причиною різних проблем і може загалом погіршити якість життя. Щоб розуміти серйозність такої, здавалося б, простої аномалії, радимо прочитати статтю.

Щілина між зубами, або діастема: що це таке

Діастема – це видимий проміжок між двома сусідніми зубами, зазвичай верхніми центральними різцями. Щілина може бути малопомітною (1-3 мм) або явно вираженою (3-9 мм), залежно від цього вона по-різному впливає на здоров’я і функціональність зубного ряду. Така аномалія розташування передніх зубів трапляється не тільки в дітей, а й у дорослих.

Важливо розрізняти два схожих поняття – діастема і трема. У першому випадку це щілина саме між фронтальними зубами верхньої щелепи. У другому – йдеться про щілини між зубами в будь-якій ділянці щелепи як верхньої, так і нижньої. Про такий стан часто говорять “у людини рідкі зуби”.

Щілина між зубами

Чи потрібно прибирати діастеми

У людей нерідко виникає питання: якщо щілина невелика й особливо не заважає, чи варто щось робити? На перший погляд здається, що такої необхідності немає. Але стоматологи звертають увагу на потенційні ризики, особливо якщо проміжки між зубами суттєві й супроводжуються іншими ознаками порушення зубного ряду. Адже в нормі сусідні зуби повинні стикатися.

Наслідки діастеми

Залишена без уваги діастема може спричинити низку проблем:

  • Порушення дикції. Проміжки між центральними різцями впливають на вимову шиплячих і свистячих звуків – це особливо помітно в дітей, але може зберігатися й у дорослих.
  • Підвищений ризик карієсу. У місцях зі щілинами легше скупчуються залишки їжі та зубний наліт, через що зуби частіше уражаються карієсом, а слизові більше схильні до запалення.
  • Зміщення зубів. Щілина порушує баланс у зубному ряду, що призводить до поступового викривлення сусідніх одиниць і порушення прикусу.
  • Естетичний дискомфорт. За наявності проміжків між передніми зубами, особливо широких, багато пацієнтів скаржаться на проблеми із самооцінкою і намагаються менше посміхатися.

Важливо розуміти, що будь-які аномалії із зубами, зокрема щілини, є не просто косметичною особливістю, а й потенційним джерелом дискомфорту.

Закриття діастеми особливо рекомендується за наявності проміжку між зубами понад 3 мм. До інших показань належать: супутні аномалії прикусу, скарги на естетику, подальше збільшення діастеми, як підготовчий етап перед протезуванням/ортодонтичним лікуванням.

Проміжок між зубами

Проміжок між зубами: причини появи діастеми

Факторів, що спричиняють розвиток діастеми, чимало. Однак до найпоширеніших належать такі:

Генетична схильність

У низці випадків діастема може передаватися у спадок. Якщо в батьків був простір між зубами, велика ймовірність, що він з’явиться й у дитини. Адже особливості будови зубощелепної системи, зазвичай, передаються на генетичному рівні, тим самим впливаючи на прикус і розміщення зубів.

Збільшена вуздечка верхньої губи

Коли вуздечка (тонка перегородка, що з’єднує губу і ясна) надто масивна або неправильно прикріплена, вона може перешкоджати нормальному зближенню передніх зубів. У таких випадках стоматологи рекомендують її корекцію або пластику.

Масивна кісткова перегородка між зубами

Іноді між різцями формується надмірно щільна кісткова перегородка. Через таку анатомічну особливість зубам складно прийняти правильне положення. У такому разі може знадобитися видалення частини перегородки.

Маленькі за розміром зуби

Якщо фронтальні різці відносно малі порівняно з розміром щелепи, то може утворитися щілина між передніми зубами. Ця диспропорція візуально підкреслює проміжок і порушує гармонію посмішки.

Несвоєчасна зміна зубів

Коли молочні зуби змінюються на постійні занадто рано або пізно – збільшується ризик аномалій. Особливо це може вплинути на їхнє розташування і призвести до формування проміжків.

Травми щелепи

Падіння, удари та інші механічні пошкодження кісток щелепи можуть змістити зуби, порушити ріст кісткової тканини або негативно вплинути на зачатки постійних зубів. Це нерідко стає причиною діастеми у дорослих і підлітків.

Види діастем

Якщо в одних простір між передніми зубами є тимчасовим явищем, то в інших це стійка особливість. Залежно від характерних рис діастеми поділяють на два види:

  1. Хибна. З’являється у дітей у віці 6-9 років, коли починається зміна молочних зубів на постійні. Діастема у дітей є нормою і не потребує лікування – з ростом щелепи і прорізуванням постійних бічних різців вона поступово зникає.
  2. Істинна. Постійний простір між фронтальними зубами, що зберігається в дорослому віці. Здебільшого це вважається відхиленням від норми, проте в деяких людей діастема сприймається як індивідуальна риса і не завжди потребує корекції.

Крім цього щілина між фронтальними зубами розрізняється за типом зміщення. Коли обидва зуби розташовані рівно відносно середньої лінії і простір між ними має пропорційний вигляд – йдеться про симетричну діастему. Також може бути так, що один із різців помітно зміщений щодо середньої лінії, а другий залишається на місці – це асиметрична діастема. У такому разі порушується гармонія посмішки, можливі труднощі з дикцією та розвитком прикусу, тому зазвичай така щілина потребує корекції.

Поверніть собі посмішку якомога раніше!
Запишіться зараз

Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно 

*за умови оформлення заявки через сайт

Лікування діастеми: основні методи

Незалежно від причини появи діастеми важливо проконсультуватися з фахівцем. Тільки він зможе оцінити стан зубів і м’яких тканин, точно встановити етіологію аномалії та запропонувати найефективніші шляхи розв’язання проблеми.

Якщо в дитячому віці така особливість не вважається патологією і з часом зникає, то дорослим рекомендується усувати дефект за допомогою стоматологічних методик.

Ортодонтичне лікування

До найдієвіших способів належить встановлення брекет-системи. Це складна конструкція, що складається з окремих замочків, зафіксованих на кожному зубі, і гнучкої дуги, під дією якої на зубний ряд чиниться певний тиск. У результаті зуби поступово переміщуються, приймаючи правильне положення, зокрема усуваються проміжки між ними.

Така методика не потребує препарування зубів, підходить для найскладніших форм патологій і забезпечує стійкий ефект. Однак лікування займає від 6 місяців до 2-х років залежно від вираженості щілини і наявності супутніх проблем. У цей період необхідно регулярно відвідувати лікаря і ретельно доглядати за зубами. Також протягом перших кілька тижнів можливе відчуття дискомфорту.

Вініри

Мініатюрні пластинки з кераміки або композиту, які наклеюються на фронтальну поверхню зубів. З їхньою допомогою можна замаскувати діастему та скоригувати форму зубів. Корекція вінірами дає швидкий візуальний ефект і зберігає природний вигляд посмішки. Однак перед встановленням пластинок потрібне незначне препарування зубів. До того ж такі накладки можуть сколюватися при сильному механічному навантаженні, але в разі пошкодження їх можна замінити. Вініри встановлюють за 1-2 візити до стоматолога.

Коронки

Метод знаходить застосування, коли зуби сильно зруйновані або мають неправильну форму. Протези надягають на підготовлені зуби (потрібне значне обточування тканин) і повністю закривають щілину. Поряд із міцністю та довговічністю коронки дають змогу одночасно відновити форму, колір і функцію зубів. Тривалість корекції коронками 1-3 тижні, включно з етапами підготовки та виготовлення.

Нарощування

Просте і доступне закриття щілини між зубами – композитне нарощування. Стоматолог пошарово наносить матеріал, коригуючи форму різців і усуваючи у такий спосіб простір між ними. Це найбільш щадний спосіб корекції без пошкодження емалі, який дає змогу досягти бажаного результату за один візит до фахівця. Однак матеріал з часом може стоншуватися, також він схильний до фарбування. До того ж нарощування не дає змоги впоратися з великими щілинами.

Корекція вуздечки

За низького прикріплення або великого розміру вуздечка часто спричиняє утворення діастеми. У таких випадках показано її хірургічне висічення (френектомія). Завдяки використанню новітніх лазерних технологій процедура проходить швидко і безболісно, даючи змогу усунути першопричину аномалії. Однак вона не здатна сама по собі закрити щілину у дорослих – часто потрібне подальше ортодонтичне лікування.

Комбінований підхід

У деяких випадках для досягнення бажаного результату застосовують комбінацію методик. Наприклад, спочатку проводять ортодонтичне лікування брекетами для переміщення зубів, щоб вони прийняли правильне положення, а потім переходять до встановлення вінірів для фінальної корекції форми і кольору. Такий підхід дає змогу не тільки позбутися діастеми, а й зробити посмішку привабливішою.

Вибір методу усунення щілини між фронтальними різцями багато в чому залежить від причини її появи, стану зубів, віку пацієнта та естетичних вимог. Тому насамперед слід відвідати лікаря, який складе оптимальний план лікування з урахуванням усіх особливостей діастеми. Тим паче, що сучасна стоматологія пропонує безліч безпечних і ефективних рішень, що дають змогу домогтися гармонійної посмішки, повернути пацієнтові впевненість у собі.

Автор статті:

Головний лікар клініки

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Схожі статті
Сертифікати наших спеціалістів

Що про нас говорять клієнти

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Передзвоніть мені
* Обов'язкове поле
Записатися на прийом
* Обов'язкове поле