Пн-Пт 09:00 - 19:00, Сб 10:00 - 17:00
Видалення зуба є стандартною процедурою, яка зазвичай минає без ускладнень. Однак буває, що після екстракції розвивається альвеоліт, який не тільки спричиняє неприємні відчуття, а й може призвести до серйозних наслідків.
Альвеоліт – це запалення лунки зуба (альвеоли) внаслідок приєднання інфекції. За нормальних умов після екстракції зуба в альвеолі з’являється згусток крові, який повністю її заповнює і покриває стінки. Він необхідний, щоб захищати пошкоджені тканини від інфікування, залишків їжі та слини, тим самим сприяючи швидкому загоєнню. Поступово всередині лунки утворюється сполучна тканина, яка згодом заміщується кістковою. У нескладних випадках альвеола затягується приблизно за 3-4 тижні. Повністю кістка відновлюється лише через 3-5 місяців.
Альвеоліт найчастіше розвивається через те, що в лунці немає кров’яного згустку. Він може зруйнуватися, якщо пацієнт у першу добу після екстракції зуба полоскав рот або дуже активно користувався зубною щіткою. Однак патологічний процес може розвинутися і під впливом інших чинників.
Після вилучення зуба в альвеолі можуть залишитися частинки кореня, кісткової тканини або марлевого тампона. Також туди може потрапити вміст порожнини, утвореної внаслідок карієсу, або зубні відкладення. Усе це сприяє інфікуванню відкритої рани.
Під час видалення лікар не дотримувався норм – неправильно обробив ділянку антисептичними засобами, не повністю видалив уламки зуба тощо. Крім цього, ймовірність виникнення альвеоліту зростає під час екстракції зубів мудрості, які часто мають складне розташування та ускладнений доступ, що збільшує травматичність операції та складність повноцінного загоєння лунки. Людині може здаватися, що просто болить кістка після видалення зуба, але насправді це може вказувати на інфікування лунки.
Після екстракції зуба пацієнт не дотримувався всіх призначень фахівця, зокрема правил гігієни порожнини рота. Недотримання рекомендацій, як-от полоскання антисептичними розчинами й уникнення вживання твердої (гарячої, холодної) їжі, погіршує ситуацію, призводячи до появи набряку, болю і потенційних ускладнень, до яких насамперед належить альвеоліт. Щоб запобігти таким проблемам, важливо суворо дотримуватися вказівок лікаря, особливо в перші дні після екстракції, коли тканини найбільш схильні до інфікування.
Ризик розвитку запалення підвищується у пацієнтів з ослабленою імунною системою, різними аутоімунними захворюваннями. Також таке можливо в разі порушення гемостазу, коли в організмі недостатньо виробляється білків, необхідних для утворення згустку крові. Крім цього, ймовірність інфікування лунки висока у курців. Нікотин та інші компоненти тютюнового диму звужують судини, перешкоджаючи доступу кисню і поживних речовин до лунки, що уповільнює процес загоєння. Крім цього, в димі міститься чимало токсинів і бактерій, які можуть потрапляти у відкриту рану, збільшуючи ймовірність інфікування.
Альвеоліт розвивається поетапно, водночас кожна стадія має свої симптоми та потребує певного підходу до лікування.
На 3-4 день спостерігається серозне запалення тканин лунки. Це відбувається, якщо згусток крові, що утворюється в лунці для захисту від інфекцій, не сформувався або був порушений. Ознаками серозного альвеоліту є помірні болі, які можуть ставати сильнішими під час їди або під час торкання до ділянки лунки. Запалення поки обмежене і навколишні тканини не залучені. Медикаментозне лікування на цьому етапі допомагає запобігти подальшому розвитку хвороби й уникнути ускладнень.
Якщо інфекцію не усунуто, запалення набуває гнійного характеру – це відбувається приблизно на 7-10 день. Біль посилюється, стає пульсуючим і постійним, віддає у вухо, скроню або інші ділянки голови. У лунці може з’явитися гнійний наліт, а дихання набуває неприємного запаху. Людина може відчувати загальне нездужання, також можливе підвищення температури. На цьому етапі потрібне обов’язкове лікарське втручання.
Якщо гнійний альвеоліт не був своєчасно і правильно пролікований, захворювання переходить у хронічну форму. Запальний процес триває, але симптоми стають менш вираженими. Тканини навколо інфікованої лунки починають розростатися (гіпертрофуватися), під час торкання до запаленої ділянки виділяється гній, ясна стають синюшними. Хронічний альвеоліт потребує тривалого лікування, часто з хірургічним втручанням для видалення змінених тканин і створення умов для нормального загоєння лунки.
Зважаючи на прогресування захворювання, важливо своєчасно звертатися до стоматолога за перших ознак альвеоліту.
Якщо присутній дискомфорт після видалення зуба, то можна підозрювати про початок інфікування. Це його найбільш помітний симптом. Звичайно, в перші кілька днів після процедури неприємні відчуття вважаються нормою. Але якщо вони зберігаються і стають дедалі гострішими, то це привід негайно звернутися до лікаря.
Ознаки запалення після екстракції зуба:
Найчастіше симптоми проявляються комплексно, тому в разі розвитку запального процесу людина загалом почувається погано, що негативно позначається на якості життя.
У разі розвитку альвеоліту головним завданням є не тільки зняття запалення, а й видалення уражених тканин. Тому ні про яке самолікування не може бути мови, як і про надію, що все минеться саме без наслідків. Важливо створити умови для утворення нового згустку крові.
Залежно від стадії та особливостей перебігу захворювання проблему усувають різними методиками:
Найкраще, якщо пацієнт звертається до лікаря відразу, щойно помітив, що кров’яний згусток у лунці після видалення зуба пошкоджений або його зовсім немає. Лікування на ранніх стадіях передбачає промивання рани антисептичними засобами і призначення медикаментів для зняття запалення, запобігання подальшому розвитку патологічного процесу. При своєчасному зверненні до лікаря альвеоліту вдається позбутися за 5-7 днів. Що занедбаніша форма, то складнішою і тривалішою буде боротьба з хворобою.
Якщо альвеоліт занедбаний і набуває хронічної форми, то вогнище інфекції доводиться видаляти оперативним шляхом – лікар висікає патологічні тканини (проводиться кюретаж). Після чого на лунку накладають стерильну пов’язку, також пацієнту потрібно буде вживати антибіотики і препарати для зняття запалення. У разі хірургічного лікування потрібне регулярне відвідування стоматолога для зміни пов’язки і контролю стану лунки. Іноді додатково призначають фізіотерапію: струмову, мікрохвильову тощо.
Останнім часом у стоматологічних центрах під час лікування запущеного альвеоліту практикують передову ін’єкційну процедуру – плазмоліфтинг. Така методика передбачає введення в слизову плазми крові пацієнта, яку попередньо збагачують тромбоцитами. Така ін’єкція активує природні регенеративні процеси в організмі, сприяючи зменшенню запалення і прискореному загоєнню тканин. Також знижуються больові відчуття і дискомфорт. Плазмоліфтинг – ефективний метод лікування альвеоліту. Він працює швидко і комплексно, водночас є малоінвазивним і безпечним. Оскільки використовується кров пацієнта, то терапія виключає ймовірність алергічних реакцій та ускладнень.
Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно
*за умови оформлення заявки через сайт
Для усунення запального процесу після видалення зуба стоматолог призначає певні групи лікарських засобів.
Використовуються для обробки ротової порожнини та запобігання поширенню інфекції. Для очищення поверхні рани використовують Хлоргексидин, що має антисептичні та бактерицидні властивості. Для полоскання застосовують Фурацилін у вигляді розчину – він має антимікробну дію. Для місцевого застосування призначають комбіновані антисептики у формі аерозолю.
Основне завдання засобів – зменшення запалення і зниження больових відчуттів. Комбінованою дією володіє Ібупрофен, він не тільки пригнічує розвиток запального процесу, зменшує біль, а й знижує температуру, спричинену інфекцією. У разі вираженого запалення ефективний Диклофенак – він допомагає зняти больові відчуття і набряклість.
Призначаються для запобігання і лікування бактеріальної інфекції, особливо в разі ускладнених форм альвеоліту. До антибіотиків широкого спектра дій належить Азитроміцин, який ефективний проти багатьох збудників інфекцій. Також для лікування запалення м’яких тканин у стоматології застосовується Лінкоміцин.
Слід пам’ятати, що будь-які призначення робить тільки лікар, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта і важкість стану.
Щоб після екстракції зуба лунка швидше загоїлася і не завдавала дискомфорту, важливо дотримуватися вказівок лікаря, особливо не порушувати цілісність сформованого згустку крові. Про інші призначення фахівець обов’язково розповість після процедури. Якщо втрата зуба сталася через травмування, необхідно відразу звернутися до стоматолога. Він проведе дезінфекцію відкритої рани – це дасть змогу створити чисте середовище для загоєння тканин ясен і уникнути ускладнень, таких як хронічні інфекції та абсцеси.
Важливо вибрати надійну клініку, де працюють професійні стоматологи, які дотримуються протоколів лікування і забезпечують високий рівень безпеки для пацієнтів. Фахівці “Родинної стоматології” застосовують сучасні технології, використовують сертифіковані матеріали та приділяють увагу кожному етапу лікування – від первинної консультації до завершення процедур. Це дає змогу мінімізувати ризик ускладнень і забезпечити комфортний процес відновлення пацієнта.
Чи можливе встановлення вінірів на криві зуби?
Як зрозуміти, що росте зуб мудрості: головні симптоми
Як зняти набряк щоки від зуба в домашніх умовах
Скільки часу займає імплантація зубів
Що таке резекція кореня зуба: покази та рекомендації
Що таке пришийковий карієс: стадії та лікування
Цирконієві коронки або металокераміка: що краще вибрати
Що таке флюс зуба та як його можна вилікувати
Карієс молочних та постійних зубів у дітей
Можливі наслідки імплантації зубів
Як заспокоїти зубний біль в домашніх умовах
Можливі ускладнення після видалення зуба мудрості та їх профілактика
Чи боляче ставити зубні імпланти
Чому кровоточать ясна: причини та методи лікування
Що таке правильний прикус зубів та яким він має бути
Особливості лікування зубів під час вагітності
Коли та як прорізуються перші зуби у дітей: симптоми та терміни
Що таке перикороніт зуба мудрості: симптоми та лікування
© 2024 Родинна Стоматологія