Як працюють еластики, або резинки для брекетів

Ортодонтические резинки
Зміст статті

Брекет-системи дають змогу виправити будь-які патології прикусу, але вимагають тривалого носіння. Щоб підвищити ефективність ортодонтичних конструкцій і скоротити терміни лікування, використовують брекети з резинками (еластичними тягами). Як ці допоміжні елементи впливають на результат і чи справді вони потрібні – про це ви дізнаєтеся, прочитавши статтю.

Ортодонтичні резинки: для чого потрібні та їхні переваги

Еластики – пружні гумові кільця невеликого розміру, які дозволяють контролювати переміщення зубів під час лікування брекетами. Для їхньої фіксації у брекетах передбачені спеціальні гачки, також як опора можуть бути використані мікрогвинти, вживлені у щелепу. Завдяки ідеально гладкій поверхні тяги не подразнюють зуби та слизові оболонки, на них не з’являються тріщини та інші пошкодження.

Залежно від особливостей і мети лікування резинки відрізняються товщиною і діаметром. Це дає змогу створити натяг певної сили, необхідний для переміщення зубів у потрібному напрямку і формування анатомічно правильного прикусу. Крім того, тяги стимулюють процес утворення нової кісткової тканини, що дозволяє зубам після переміщення міцно закріпитися в новому положенні.

Переваги носіння еластиків

Ортодонтичні резинки зовсім не випадково є невід’ємною частиною виправлення прикусу брекетами, адже вони мають чимало плюсів:

  • Виправлення прикусу різного типу: Еластики активно використовуються при корекції глибокого, відкритого, перехресного та інших видів неправильного прикусу. Вони допомагають збалансувати положення верхньої та нижньої щелеп, покращуючи їхню взаємодію та усуваючи дискомфорт під час жування.
  • Прискорення лікування: При правильному і регулярному носінні тяги помітно прискорюють процес корекції завдяки створенню стабільного тиску на зубощелепну систему.
  • Варіативність еластиків: Поряд із класичними прозорими та білими тягами можна використовувати кольорові резинки на брекети для додання індивідуальності. Це популярний вибір серед дітей і підлітків.
  • Відсутність побічних явищ: Коли резинки правильно підібрані й встановлені, вони не спричиняють подразнення і болю, а ефект залишається контрольованим.
  • Простота використання: Якщо конструкція не передбачає професійного встановлення, пацієнт може самостійно легко закріплювати та знімати резинки.

Однак на початковому етапі встановлення тяг може відчуватися невеликий дискомфорт, який за 1-3 дні минає. Також варто враховувати, що матеріал схильний до фарбування харчовими барвниками і може вбирати запахи. Тому дотримання правил гігієни та рекомендацій лікаря є важливою складовою лікування.

Резинки для брекетів

Резинки для брекетів: коли встановлюють

Встановлення брекет-систем із тягами необхідне у низці випадків, особливо при важких патологіях:

  • Дистальний/мезіальний прикус. Резинки допомагають нормалізувати положення верхньої або нижньої щелепи, що виступає вперед.
  • Закриття міжзубних проміжків. За наявності значних щілин між зубами еластичні тяги прискорюють процес їхнього зближення.
  • Асиметрія щелеп. Якщо одна щелепа зміщена вбік, еластики допомагають надати їм правильного положення, повернувши гармонію обличчю.
  • Усунення скупченості зубів. При занадто щільному розташуванні зубів тяги сприяють їхньому рівномірному розподілу, забезпечуючи правильну позицію в зубному ряді.
  • Корекція положення окремих зубів. Резинки можуть використовуватися для виправлення нахилу або ротації зуба (повороту навколо осі).

Крім цього, резинки використовують на завершальних етапах ортодонтичного лікування для фіксації правильного положення зубів і запобігання їхньому зворотному зміщенню.

Еластики для брекетів: види та їхні особливості

В ортодонтичному лікуванні брекетами застосовуються кілька типів резинок, кожен із яких має свої особливості й призначення.

Класичні резинки

Міжщелепні резинки, які з’єднують верхню і нижню щелепи, створюючи тиск на зуби в заданому напрямку. Такі елементи брекет-системи встановлюються завжди симетрично за певною схемою фіксації. Зазвичай вони круглі, але в деяких випадках можуть бути у вигляді прямокутників або інших форм залежно від конструкції брекетів. Частіше такі резинки на зуби застосовують наприкінці лікування, коли зуби стають рівними, але є проблеми з прикусом або змиканням. Це єдиний варіант тяг, які пацієнт може фіксувати та знімати без сторонньої допомоги.

Лігатурні

Маленькі тяги, які надягають на кожен замочок брекет-системи й утримують дугу на місці, тим самим забезпечуючи правильний розподіл сили для переміщення зубів. Посилюючи або послаблюючи натяг еластиків, лікар може змінювати тиск на зуби, тим самим повністю контролювати процес лікування. Такі еластики використовують у разі необхідності докладання більшого тиску до певних ділянок зубного ряду. Вироби такого типу не передбачають регулярного зняття під час гігієни й приймання їжі – їх носять постійно.

Ланцюжки

Особливий вид ортодонтичних резинок, які послідовно з’єднуються між собою й фіксуються на брекети для більш інтенсивної корекції. Зокрема, вони застосовуються для вирівнювання зубів у випадку широких щілин з метою отримання рівної усмішки. Такі тяги встановлює ортодонт, самостійна корекція натягу або зняття пацієнтом заборонені.

Сепаратори

Еластики невеликого розміру, які використовуються для того, щоб трохи розсунути зуби на початковому етапі ортодонтичного лікування, ще перед встановленням брекет-системи (за 1-2 тижні). З їхньою допомогою створюються проміжки між зубами, до яких потім кріпитимуться ортодонтичні кільця. Зазвичай сепаратори встановлюють у ділянці премолярів і молярів – їх використовують як надійну опору для коригувальної системи.

Як одягати резинки на брекети

Переважно еластики встановлюються лікарем з дотриманням конкретної техніки. Наприклад, кожна ланка ланцюжка фіксується на брекетах з певним натягом – так, щоб створити необхідний тиск на зуби. У такий спосіб вона працюватиме як пружинний механізм, зміщуючи зуби за заздалегідь продуманою схемою. Лігатурні тяги фіксують за допомогою спеціальних крилець на замку кожного брекета. У таких випадках пацієнту потрібно просто дотримуватися рекомендацій ортодонта й не займатися самостійною корекцією конструкції.

Навчитися правильно надягати еластики знадобиться під час вибору класичних ортодонтичних резинок. Перед встановленням тяг обов’язково вивчіть схему, куди саме їх необхідно надягати. Зазвичай вони фіксуються між певними брекетами верхньої та нижньої щелеп.

Перш ніж розпочати процедуру надягання/знімання резинок, добре вимийте руки. Щоб було зручно захопити резинку й закріпити її на брекет-системі, скористайтеся спеціальним гачком-захоплювачем. Надягніть тягу на вказані брекети, намагайтеся це робити акуратно, щоб резинка не порвалася. Переконайтеся, що еластичні елементи натягнуті правильно й комфортно.

Будь-які дії з еластиками слід виконувати перед дзеркалом у приміщенні з хорошим освітленням. Якщо лікар призначив певні години носіння тяг – слід суворо дотримуватися цього графіка.

Гумки для брекетів

Гумки для брекетів: частота заміни

Оскільки тяги піддаються інтенсивному використанню, то вони швидко зношуються. Тому їх потрібно регулярно змінювати – строки носіння залежать від типу й стану резинок, а також рекомендацій лікаря. Наприклад, класичні резинки пацієнт має змінювати самостійно вдома щодня, якщо не було інших вказівок. Для цього після встановлення ортодонт дає йому набір тяг, у разі потреби видається новий.

Лігатурні еластики змінюються з періодичністю раз на 4-6 тижнів під час планового відвідування ортодонта. У разі потреби позапланової заміни строки можуть бути зміщені. Наприклад, якщо резинки змінили колір і мають непривабливий вигляд, розтягнулися або деформувалися.

Варто розуміти, що стан тяг безпосередньо впливає на комфортність та ефективність лікування. Тому змінювати їх потрібно чітко з періодичністю, рекомендованою фахівцем.

Поверніть собі посмішку якомога раніше!
Запишіться зараз

Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно 

*за умови оформлення заявки через сайт

Тяги для брекетів: рекомендації щодо носіння

Правильно носячи еластики, пацієнт зможе не тільки продовжити їхній термін служби, а й зробити лікування більш комфортним для себе. Достатньо дотримуватися вказівок лікаря:

  1. Знімати тяги під час гігієни та приймання їжі, щоб уникнути фарбування, якщо це можливо.
  2. Якщо гумки порвалися або змінили форму, слід негайно замінити їх. Використання пошкоджених тяг може уповільнити процес лікування.
  3. Надмірний натяг гумок може спричинити дискомфорт і навіть пошкодження брекетів. Тобто вони мають бути натягнуті досить щільно, але не сильно.
  4. Носити вироби слід не менше 22 годин на добу або цілодобово, залежно від типу.
  5. Після зняття еластики добре промивають водою, за необхідності їх очищають щіткою та зубною пастою з абразивними компонентами.
  6. Зберігати гумки потрібно в сухому місці, подалі від прямих сонячних променів.
  7. Під час носіння брекетів з тягами особливо важливо ретельно чистити зуби, щоб уникнути накопичення нальоту і бактерій, які стають причиною появи неприємного запаху, карієсу, запалення ясен.
  8. Після їжі ретельно полоскати рот водою, використовувати іригатор або флос.

Відразу після встановлення гумок може здатися, що їхнє носіння пов’язане з різними складнощами. Однак пацієнти швидко до них звикають.

Ортодонтичне лікування – досить тривалий процес, який вимагає не тільки високої кваліфікації лікаря, а й відповідальності пацієнта. Звертаючись до клініки “Родинна стоматологія”, ви отримаєте комплексний підхід до лікування, що базується на сучасних методах діагностики та індивідуальному плані виправлення прикусу брекетами. Наші лікарі нададуть не тільки детальні рекомендації, а й забезпечать підтримку на кожному етапі лікування.

Автор статті:

Лікар-стоматолог ортодонт

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Схожі статті
Сертифікати наших спеціалістів

Що про нас говорять клієнти

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Передзвоніть мені
* Обов'язкове поле
Записатися на прийом
* Обов'язкове поле