Брекети і зуби мудрості: чи потрібно видаляти зуби мудрості для брекетів

брекеты и зубы мудрости
Зміст статті

Встановлення ортодонтичної конструкції — це важливий крок до омріяної привабливої усмішки. Однак багато людей відкладають візит до ортодонта через побоювання, що може виникнути необхідність видалення вісімок. Чи потрібно видаляти зуби мудрості при брекетах може визначити лише кваліфікований стоматолог після огляду.

Для чого видаляти вісімки перед вирівнюванням прикусу

Стоматологи рекомендують видаляти зуби мудрості, особливо якщо вони не прорізалися та залишаються у кістці щелепи. Їхній ріст може впливати на зубний ряд, спричиняючи зміщення зубів та порушення прикусу.

Якщо перед встановленням ортодонтичної конструкції не видалити непрорізані вісімки, у майбутньому вони можуть викривити прикус, зводячи нанівець результати корекції. Видалення останніх молярів зменшує ризик повторного зміщення зубів і допомагає зберегти ефект від лікування брекетами.

Чи потрібно видаляти зуби мудрості перед брекетами

Прибирати їх зовсім необов’язково, якщо вони не заважають досягненню бажаного результату. Лікарі “Родинної стоматології” прагнуть зберегти увесь зубний ряд пацієнтів і не пропонуватимуть екстракцію, коли у цьому немає потреби.

Потреба у видаленні третіх молярів перед встановленням брекетів виникає у таких випадках:

  • щелепа занадто вузька для правильного розміщення зубів;
  • через великі розміри зубів бракує місця для їхнього вирівнювання;
  • верхня та нижня щелепи значно відрізняються за розміром;
  • наявність захворювань молярів, таких як карієс, кіста або пульпіт.

Перед встановленням ортодонтичної системи стоматолог проводить ретельну діагностику, на основі якої він може виявити проблеми, які є достатньою підставою для призначення екстракції. Наприклад, якщо на рентгенівському знімку видно, що присутня дистопія молярів, це може стати причиною для їхнього видалення.

Чи можуть брекети і зуби мудрості співіснувати

Чи можуть брекети і зуби мудрості співіснувати?

Серед людей існує думка, що треті моляри зайві, адже вони з’являються пізно і в багатьох людей спричиняють проблеми, такі як запалення ясен під час прорізування, зміщення зубного ряду або утворення карієсу через складнощі у підтримці гігієни важкодоступних місць. Через це іноді пацієнти бажають прибрати їх про всяк випадок, щоб запобігти ускладненням. Насправді вони є важливою частиною щелепи, адже добре виконують жувальну функцію та зменшують навантаження на перші та другі моляри. Іноді вони також можуть значно полегшити життя пацієнта, наприклад, коли потрібні для встановлення протезів.

Зуби мудрості доволі великі та знаходяться у важкодоступному місці, тому процедура їхньої екстракції — це не найпростіша операція. Виконує її стоматолог-хірург, але лише після того, як буде проведено ретельну діагностику та якісну підготовку. Після такої операції знадобиться деякий час на заживлення тканин перед тим, як можна буде встановити брекети. Саме тому, коли є можливість зберегти вісімки при носінні ортодонтичної конструкції — лікарі “Родинної стоматології” зроблять усе, щоб дати їм шанс на життя.

Ортодонти радять зберегти треті моляри тоді, коли вони вже повністю прорізалися або прорізуються так, що не заважають встановленню брекет-системи. Також варто зберегти зубний ряд цілісним, коли вісімка вже має антагоніста (такий самий зуб з іншого боку щелепи), не тисне на своїх сусідів та не травмує м’які тканини ротової порожнини. Екстракцію не рекомендують, коли емаль повністю здорова — на ній немає сколів, тріщин чи карієсу. Їх варто зберегти за відсутності сімок, адже у такому випадку вони необхідні для закріплення брекет-системи.

У яких випадках потрібне видалення зубів для брекетів

Лікарі завжди прагнуть зберегти зубний ряд, однак у деяких випадках видалення зубів є необхідним для досягнення оптимального результату ортодонтичного лікування. Абсолютними показаннями до екстракції зубів мудрості є:

  • дистопія — неправильний напрямок росту зуба, що зумовлює травмування слизової оболонки чи тиск на сусідній зуб (сімку), спричиняючи дискомфорт;
  • відсутність антагоніста — коли зуб мудрості є лише з одного боку щелепи, його функціональність значно знижується;
  • карієс — значні каріозні ураження, які важко лікувати через особливості будови коренів;
  • мала щелепа — обмежений простір, який не дозволяє вмістити треті моляри. У таких випадках рекомендується видаляти їх ще до їхнього прорізування.

Щоб встановити необхідність видалення, стоматологу необхідно оглянути пацієнта та провести додаткові обстеження. Лікар спочатку оцінює стан ротової порожнини, оглядає рентгенівський знімок кореневої системи та лише тоді озвучує рішення про екстракцію чи збереження вісімок для встановлення брекетів.

Інші показання до видалення зубів перед встановленням ортоконструкцій

Не завжди зуби мудрості і брекети сумісні з ортодонтичним лікуванням, і здебільшого їхня екстракція є необхідною. За статистикою, треті моляри становлять 75% випадків видалення зубів перед брекетами. Однак у деяких ситуаціях може знадобитися екстракція інших зубів. Наприклад, це може стосуватися перших і других молярів, якщо зубні ряди не змикаються належним чином.

Також потреба у видаленні вісімок виникає за наявності значної скупченості зубів, коли в зубному ряду не вистачає місця для їхнього правильного вирівнювання, або у випадках перехресної оклюзії, що характеризується порушенням змикання зубів у поперечній площині. Протрузія верхньої щелепи, коли верхній зубний ряд значно висувається вперед, теж може стати показанням до видалення, як і проблема виступаючої нижньої щелепи, за якої стоматолог може рекомендувати екстракцію передніх різців замість молярів.

Поверніть собі посмішку якомога раніше!
Запишіться зараз

Консультація + план лікування
350 грн безкоштовно 

*за умови оформлення заявки через сайт

Як проводиться операція у Родинній стоматології

Екстракцію зубів мудрості проводить стоматолог-хірург, якого пацієнт відвідує після огляду ортодонта та отримання відповідного призначення. Тривалість операції залежить від індивідуальних особливостей і становить від 15 хвилин до півтори години. Під час процедури застосовується місцева анестезія, що гарантує відсутність болю та дискомфорту.

У разі сильного хвилювання можливе проведення седації, що знімає тривожність. Проте для цього потрібна відповідна підготовка та відсутність протипоказань. Такий підхід дає змогу пацієнтові залишатися у свідомості, не відчуваючи страху.

У “Родинній стоматології” операція проводиться у кілька етапів:

  1. Введення анестезії — лікар вводить знеболювальний препарат у ясна та, за потреби, застосовує седацію.
  2. Екстракція моляра — за допомогою спеціальних щипців та інших інструментів стоматолог виймає зуб. У складних випадках його попередньо розділяють на частини для полегшення процедури.
  3. Обробка рани — стоматолог-хірург проводить антибактеріальну обробку та накладає шви на ясна.

Щоб період реабілітації пройшов добре, фахівець розповідає, як правильно доглядати за ротовою порожниною, щоб прискорити загоєння та уникнути ускладнень.

Після видалення зуба на його місці залишається порожній простір, який зникає під час зміщення зубного ряду завдяки ортоконструкціям. Зазвичай це відбувається зі швидкістю близько 1 мм на місяць, а повне закриття проміжку триває від трьох до шести місяців залежно від особливостей пацієнта. Видалення зубів мудрості сприяє пришвидшенню ортодонтичного лікування. Наприклад, у випадках скупченості зубів час вирівнювання може скоротитися на півтора-два місяці.

Екстракція вісімок під час носіння ортодонтичних конструкцій

У деяких випадках прибрати зайві моляри можна вже після встановлення ортодонтичної системи. Перевага відкладеної операції в тому, що брекети чинять тиск на зуби та роблять їх рухливими — через це їх значно легше видалити. Проте зробити таку операцію можливо не раніше, ніж за три місяці після початку ортодонтичного лікування.

Якщо ви все ще вагаєтеся, чи встановлювати брекети через наявність проблемних вісімок — звертайтеся до “Родинної стоматології”. Наші фахівці допоможуть вам знайти найпростіший та найкращий спосіб створення гарної усмішки навіть у випадку, коли потрібна екстракція зубів мудрості.

Автор статті:

Лікар-стоматолог

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Схожі статті
Сертифікати наших спеціалістів

Що про нас говорять клієнти

Безкоштовна консультація
* Обов'язкове поле
Передзвоніть мені
* Обов'язкове поле
Записатися на прийом
* Обов'язкове поле